Dom Solace jest polski, ekologiczny i fascynujący

Solace oznacza po angielsku ulgę, pocieszenie. Solace to również nazwa polskiej firmy, która wymyśliła eko-scytujący dom przyszłości.

Co trzeba wiedzieć? Dom Solace przyjeżdża na plac budowy w jednym kontenerze. Otwieramy kontener i wyciągamy poszczególne elementy domu, a następnie składamy go w całość. Zupełnie jak meble z odważnej i świadomej ekologicznie Ikei. „Budowa” domu trwa 72 godziny, a po skończeniu można iść do odważnego i ekologicznie świadomego Lidla po zakupy. Fascynujące!

Dom Solace

Dom Solace / Źródło: Solace

Po tym czasie na powierzchni 35 m2 otrzymujemy mieszkanie o powierzchni 44 m2 (dodatkowa powierzchnia 14 m2 to zasługa antresoli, gdzie również mieszczą się wszystkie instalacje; większy dom jest w planach). Gdy zamontujemy sobie na dachu panele słoneczne (18 sztuk o łącznej mocy 6 kWp, dostarczane są w kontenerze, montaż przez elektryka nie wchodzi w cenę domu), wówczas jesteśmy samowystarczalni energetycznie i stajemy się prosumentami, to znaczy „sprzedajemy” nadmiar wytworzonej energii. A tej energii do sprzedaży będzie sporo, bo dom Solace zużywa 10 razy mniej energii niż zwykły dom. Co za solace, znaczy ulga dla portfela!

Dom Solace jest nie tylko…

Szybki w budowie, ale też przepięknie minimalistyczny – na przykład drewniane ściany są tak zrobione, że po montażu nie trzeba ich malować ani w żaden inny sposób przygotowywać do użytku. Mówiąc wprost, po postawieniu ścian można wieszać obrazki i mieszkać. Dom Solace jest również ekologiczny. Zastosowane do budowy drewno (to jest szatańsko niesamowity materiał!) oraz proces produkcji o ograniczonej do minimum szkodliwości dla środowiska to elementy podkreślające eko-scytującość domu Solace.

Na pytanie o izolację drewna, Bartłomiej Głowacki z Solace odpowiada: „Nie możemy za dużo mówić o samym materiale (czyli o kapsułkach z powietrzem między ścianami), gdyż jesteśmy w czasie procesu patentowego. Jest to jednak materiał, który pozwala na uszczelnienie drewna. Domy drewniane zazwyczaj nie osiągają wysokich parametrów termoizolacyjności – są nieszczelne. Przy zastosowaniu naszego materiału jest to możliwe i dom osiąga bardzo wysoki współczynnik termoizolacyjności nawet do NF15”. Dzięki temu Dom Solace jest powściągliwy w konsumpcji energii – potrzebuje ledwie 15 kWh energii rocznie na metr kwadratowy (inne domy też są mocne w kwestii zużycia energii). Cena?

dom solace ekologiczny

Dom Solace z każdej strony / Źródło: Solace

Dom Solace w wariancie prosto z paczki kosztuje 100 tys. zł. To 2 272 zł za m2. I do tego niskie rachunki za energię w przyszłości – ciepło do ogrzewania pochodzi z pompy ciepła HVAC, a na wyposażeniu jest również system rekuperacji powietrza oraz odzysk ciepła na wodzie. Twórcy twierdzą, że to najtańszy w Europie dom wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, a do tego możliwy do zrecyklingowania w 80%.

Dom Solace jest w fazie końcowego projektowania wszystkich rozwiązań. Powstał już jeden budynek prototypowy służący do zbierania doświadczeń (pawilon 24 przy ulicy Bartyckiej 24 w Warszawie). A pomysłodawcy myślą jeszcze o stworzeniu jego większej wersji. Eko-scytacja na maksa!

 

Źródła: Solace

(Visited 177 times, 1 visits today)