Rowery elektryczne i rowery z bambusa

Człowiek nie wymyślił prostszego, przyjemniejszego, bardziej ekologicznego i efektywniejszego środka transportu niż rower. Tyle tylko, że jednak ostatnio wymyślił, bo rowery elektryczne i te wykonane z bambusa są wyjątkowo eko-scytujące.

Ekscytujemy się Teslą z podnoszonymi drzwiami czy powszechną elektryfikacją sieci transportu, co nie zmienia faktu, że i tak samochód to wyzwanie dla zasobów naturalnych. Ileż materiałów trzeba, by powstał. Ileż ludzi musi dojechać do fabryki, by go wyprodukować. Ileż paliw kopalnych czy prądu trzeba, by go wprawić w ruch. Choćby nie wiem jak ekologiczna była Tesla, to i tak przyjaźniejsze środowisku są w szczególności rowery elektryczne i rowery z bambusa.

Co więcej, rowery mają taką, można powiedzieć, ludzką skalę. Auta śmigają po 200 km/h, ale to za szybko, by czerpać przyjemność z jazdy, slow-life’owo konsumować zmysłami rzeczywistość i ogarniać maszynę. Rower to co innego. Łatwiej go opanować i dalej można nim zajechać (np. do centrów wielu miast Europy, zamkniętych dla aut), a jak się zepsuje, to można go wziąć na plecy i iść dalej. Co więcej, rower zmusza do ruchu, a ruch jest zdrowy. Rower wymaga wyjścia na powietrze, co też nam służy, o ile oczywiście nie jesteśmy w Shanghaju czy Krakowie. Rower można zaparkować w przedpokoju. Rower jest bliżej człowieka. Rower pozwala wykorzystać jego możliwości do maksimum, choć są skromniejsze niż samochodowe. Milion euro dla tego, kto kupi supersamochód i skorzysta z jego supermożliwości, no, jasne, już to widzę. Poza tym rower jest genialny, by wciąż właściwie jest ten sam. Delikatnie ewoluuje, bo rewolucja po prostu nie jest mu potrzebna, tak jest przemyślany i doskonały. Ale jednak ktoś pomyślał i zrobił fajniejsze, bardziej ekologiczne rowery.

Rowery elektryczne

TrybEco to polska firma (wspieramy swoich!) produkująca rowery elektryczne i skutery na prąd. Bardziej jednak kręcą nas rowery. Ot, rower na prąd jest jak rower, tyle tylko że wyposażony dodatkowo w niewielki silnik elektryczny (moc 250W), baterię( litowo-jonowa, umieszczona w tylnej piaście, 700 cykli ładowań, zasięg do 70 km, żywotność 25 tys. km) i kontroler. Ten ostatni umiejscowiony jest na kierownicy i współpracuje z czujnikiem zamontowanym w supporcie, dzięki czemu steruje pracą silnika (dostarcza odpowiednią ilość energii z baterii do silnika) i dostosowuje się do specyfiki jazdy użytkownika. Kontroler w rowerze elektrycznym umożliwia wybranie jednego z trzech poziomów wspomagania (low, medium, high), w zależności od naszego widzimisię. Ot, taki tam inteligentny system wspomagania. Rowery elektryczne TrybEco kosztują minimum 2,5 tys. zł. Ale rowery z bambusa są jeszcze droższe.

Rowery elektryczne rowery z bambusa
Rower elektryczny TrybEco CRO-MO 26 / Źródło: TrybEco

Rowery z bambusa

Polska firma Asante (wspieramy swoich!) proponuje tradycyjny rower, bez żadnych elektryzujących wspomagaczy, ale za to wykonany z nietradycyjnego materiału – bambusa. Dlaczego? Bambus rośnie powszechnie na pięciu kontynentach i jak się spręży, to osiąga nawet 90 cm dziennie. Dlatego produkcja rowerów Asante jest przyjazna środowisku (blacha do samochodów nie rośnie na drzewach!), ale też łechta ego właściciela, bo rama roweru wykonana jest ręcznie z owego drewna bambusowego, więc siłą rzeczy jest niepowtarzalna. Unikalny design przyciąga wzrok, a możliwość personalizacji roweru kolorystycznymi dodatkami pozwala się wyróżnić. Poza tym Asante to nie tylko konsumpcja, ale też sens. Rowery z bambusa produkowane są w Ghanie jako część inicjatywy społecznej Yonso Project. Każdy kupiony rower finansuje stypendia edukacyjne dla młodzieży w regionie Asante. To się nazywa dobra zmiana! Rowery z bambusa to wygodne, szybkie rowery w wersji single speed lub ostre koło (piasta flip-flop: wystarczy założyć odwrotnie koło by zmienić system). Można również zamówić wersję damską z obniżoną górną rurą oraz koszykiem. Bambus i rower to wydatek niecałych 4 tys. zł (pamiętajmy o wsparciu dla Ghany!). Świetnie, tylko gdzie tym jeździć?

Rowery elektryczne rowery z bambusa
Rower z bambusa / Źródło: Asante

Źródła: TrybEco, Asante

The form you have selected does not exist.