Ubrania z recyklingu, które dobrze na nas leżą

Dziś pokazujemy ubrania i akcesoria z recyklingu. I tym samym ogłaszamy się kreatorami eko-scytującej mody 🙂

Pomysł na ten wpis pojawił się sam. Po pierwsze, z racji blogowego zafiksowania, które powoduje, że praktycznie na każdym opakowaniu doszukujemy się informacji o recyklingu.  A po drugie dlatego, że czasem produkty z recyklingu same pojawiają się w naszym życiu, jak np. serwetki w samolocie Lufthansy albo prezent dla dzieci od cioci z Ameryki (dosłownie lub w przenośni).

ubrania akcesoria recykling
Oto jeden z powodów, dlaczego warto wybierać produkty z recyklingu / Źródło: zasoby własne

Zresztą recykling już pojawił się u nas na blogu – napisaliśmy przecież, że spalanie odpadów to nie recykling, albo że szkło jest wieczne. W pewną eko-scytację wprawiły nas także Adidasy zrobione z morskich śmieci. A gdybyście byli ciekawi, jak wygląda recykling w statystykach, to odsyłamy do wpisu dotyczącego idei zero odpadów.

Teraz chcemy się z Wami podzielić ciekawymi znaleziskami, które wpadły nam w oko lub dosłownie wpadły nam w ręce, a które to powstały przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu. Zaznaczamy, że nie jest to w żaden sposób wpis sponsorowany. Chcemy jedynie pokazać, że takie produkty jak ubrania i akcesoria z recyklingu istnieją i można je normalnie kupić i z nich korzystać na codzień.

Chusta z recyklingu

Na początek coś praktycznego, a mianowicie buff, zwany też chustą. On Pierwszy potrzebował czegoś na szyję zamiast szalika, więc traf chciał, że w Internecie pokazał mu się produkt o nazwie Infinity Recycled Buff®. Co w nim takiego szczególnego?

ubrania akcesoria recykling buff infinity recycled
Buff Infinity jest w 100% z recyklingu / Źródło: zasoby własne

Chusta, oprócz tego, że fajnie wygląda, jest zrobiona w 100% z poliestru. Ale nie takiego zwykłego, tylko pochodzącego z recyklingu. Dokładnie rzecz ujmując, butelki PET zostają przerobione na płatki, a potem zamieniono je w poliester. A z niego wykonana została chusta. Musimy przyznać, że bardzo przyjemnie się w takiej chuście chodzi (On Drugi też taką sobie kupił), gdy mamy świadomość, że jest ona nieco ekologiczna.

Ubrania outdoorowe (i nie tylko) z recyklingu

Patagonia z kolei jest firmą, która może się pochwalić pokaźnym asortymentem odzieży wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu. Obecnie na ich stronie widnieje aż 546 różnego rodzaju produktów – kurtek, swetrów i bluz, ale także plecaków i innych akcesoriów. W ich składzie znajdziemy 100-procentowy poliester z recyklingu lub mieszankę poliester-bawełna (ta druga też z recyklingu). Następnym razem, gdy będziemy poszukiwać tego typu odzieży czy innych dodatków, na pewno weźmiemy je pod uwagę, bo jest w czym wybierać.

ubrania akcesoria recyklingpatagonia
Ubrania i akcesoria z recyklingu mogą być naprawdę różnego rodzaju / Źródło: Patagonia

Co więcej, Patagonia prowadzi ciekawą kampanię recyklingową. Klienci, których ubrania zużyły się już na tyle, że nie da się ich naprawić (naprawiacie swoje?), mogą je oddać lub wysłać do producenta. Patagonia już się nimi zajmie, to znaczy przetworzy, zrecyklinguje i wyprodukuje z nich nowe, bardziej ekologiczne rzeczy. Kto wie, może kiedyś będzie można kupić ubranie, które wcześniej już nosiliśmy, tylko że przetworzone na nowe?

Plecaki z plastikowych butelek

Wciąż pokazujemy produkty z recyklingu, które możemy na siebie założyć. Tym razem prezentujemy plecak Re-Kanken, który powstał z przetworzonych butelek PET. A dokładnie z 11 PETów, bo właśnie tyle jest potrzebnych do wyprodukowania jednego plecaka. Pomyślcie tylko, ile sami takich butelek zużywacie w ciągu roku (no chyba, że tak jak my pijecie wodę z kranu i nosicie ze sobą swoje szklane lub metalowe bidony).

ubrania akcesoria recykling plecak re-kanken
Plecak z recyklingu Re-Kanken / Źródło: Fjallraven

Zwyczajny plecak zrobiony jest z 3 różnych materiałów – do części głównej, do pasków i do kieszonek. Ale modele Re-Kanken potrzebują tylko jednego rodzaju, specjalnie przetworzonego i przygotowanego poliestru. Żeby było jeszcze bardziej eko, włókna poliestrowe są barwione jeszcze przed wyprodukowaniem przędzy. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo wody i energii oraz zużyć mniej chemikaliów. A później taki plecak i tak będzie można poddać recyklingowi.

Jak można się domyślić, eko-przetwarzanie i eko-produkcja są droższe niż standardowe procesy, więc np. plecaki kosztują więcej niż takie zwyczajne (powyżej 300 zł). Ale dla ochrony środowiska taki zakup wydaje się uzasadniony, prawda? Zatem jeśli kiedyś rozpadnie się Wasz plecak (mój ma już 10 lat, był naprawiany, ale ma się dobrze), to rozważcie zakup modelu Re-Kanken.

Przemyślane zakupy a recykling

Skoro jesteśmy przy zakupach, to również wypadałoby się nad tym tematem zastanowić. Idea recyklingu wiąże się nieodłącznie z ideą reduce. Nie sztuką jest kupić produkt, który nadaje się do ponownego przetworzenia. Sztuką jest takiego produktu nie kupować w ogóle.

Fakt, to bardzo trudne (w porywach do właściwie nieosiągalne), ale wykonalne przy odrobinie dobrej woli, świadomości i odpowiedzialności za środowisko naturalne. A jeśli zakup jest nieunikniony, to wypadałoby poszukać takich produktów, które powstały w poszanowaniu naszej planety (jak chociażby te pokazane we wpisie).

serwetka z recyklingu lufthansa
Inspiracja dla tego wpisu przyszła z serwetki z Lufthansy / Źródło: zasoby własne

Absolutnie jesteśmy pewni, że tematu nie wyczerpaliśmy. Raczej go napoczęliśmy. Stąd prośba do Was, naszych czytelników – jeśli macie jakieś własne doświadczenia z produktami z recyklingu, na które trafiliście i które możecie polecić, to nie krępujcie się. Czekamy na Wasze komentarze 🙂

 

Źródła: Patagonia, Re-Kanken

The form you have selected does not exist.