Chodźmy na spacer

Od tygodnia wiosna wisi w powietrzu, więc koniec wymówek. Zakładamy wygodne buty i idziemy na spacer. Po co? Bo to zdrowe. A dlaczego?

Zacznijmy od Google’a. Wpisując hasło „ile kroków dziennie…”, Google dopisuje na przykład „zaleca światowa organizacja zdrowia”. Poczytajcie, jak chcecie. Google jednak ma tę „wspaniałą” właściwość, że daje zbyt wiele odpowiedzi, podpowiada zbyt wiele linków i w ogóle zatapia nas informacjami. Czytanie tego wszystkiego sprawia, że mamy mniej wolnego czasu na spacer. Uznajmy zatem, że 30-minutowy spacer dziennie przyniesie nam więcej korzyści niż strat. Te 30 minut to też minimum przyzwoitości po siedzeniu w pracy, w domu, w tramwaju i wszędzie indziej. Znaczy nie mamy na to żadnych dowodów naukowych i nie dajemy gwarancji, że to działa, ale tak nam podpowiada kobieca intuicja. No dobra, ale gdzie chodzić? Najlepiej w lesie lub w parku, tam, gdzie jest natura, gdzie jest zielono.

Najwięcej terenów zielonych w miastach wstosunku do ich powierzchni jest w Sopocie (prawie 59%), Zielone Górze (prawie 47%) i Katowicach (nieco ponad 46%). Najmniej za to w Koninie (5,5%) i Łomży (4,2%), a w Krośnie najwyraźniej nie ma terenów zielonych (2,4% – sic!). Natomiast najwięcej żywopłotów (metr żywopłotu na jeden metr kwadratowy powierzchni miasta) znajdziemy w Sopocie (2 919 m), Chorzowie (2 427 m) i Lesznie (2 255 m). Najmniej natomiast w Świnoujściu (134 m), Białej Podlaskiej (93 m) i Skierniewicach (75 m). Dlaczego to ważne?

Chodzenie to same zalety
Chodzenie to same zalety / Źródło: Unsplush

Chodzenie = zalety

Badania wskazują, że ludzie mieszkający blisko terenów zielonych są szczuplejsi, prowadzą aktywniejszy tryb życia i są mniej zależni od antydepresantów. Zalecenie jest takie, byśmy mieli dostęp do terenów zielonych w odległości do 300 m od miejsca zamieszkania. Ba, drzewa też są ważne – zasadzenie 10 drzew na jednej ulicy odmłodziło mieszkańców Toronto o 7 lat i poprawiło ich dobrostan psychofizyczny tak, jakby rocznie zarabiali o 10 tys. dolarów więcej. Może to dlatego Sopot odtwarza szpalery drzew? A dlaczego jeszcze warto iść na spacer?

Chodzenie wzmacnia serce, obniża ryzyko choroby wieńcowej, pozwala zrzucić kilogramy, opóźnia demencję, wzmacnia ciało, pomaga w wytwarzaniu witaminy D, daje energię i uszczęśliwia. Poza tym codzienne chodzenie poprawia efektywność układu trawiennego (no wiecie, numer dwa o poranku i w ogóle:), zwiększa kreatywność i ułatwia podjęcie innych działań mających na celu poprawę samopoczucia.

Jakby nie było – koniec czytania i jazda na spacer!

 

Źródła: BiQData, Guardian