Drewno – co można z niego wyczarować?

Drzewa są o tyle przyjemne, że dają cień, tworzą krajobraz i oczyszczają powietrze, ale nie tylko. Z drzew pozyskujemy drewno, a drewno służy do tworzenia zabawek, samochodów, portfelów czy choćby domów. Poważnie!

Drewno jakie jest, każdy widzi. Można na jego temat napisać książkę, ale, szczerze mówiąc, akurat tej nie polecamy. Nie wiemy, dlaczego w tej książce nie napisano o tym, że drzewa zasadzone na jednym akrze pochłaniają tyle dwutlenku węgla, ile wypluwa z siebie auto na dystansie około 40 tys. km (tyle ma równik, ku pamięci). Nie ma w tej książce też informacji o tym, że każdego roku lasy deszczowe usuwają z powietrza prawie 1,5 miliarda ton CO2 (łączna emisja – prawie 2,5 miliarda ton). Ha!

Drewno
Drewno w pełnej krasie / Źródło: Unsplash

Drzewa rosną same sobie, a jak już urosną, to można je ściąć (oczywiście preferujemy zrównoważoną wycinkę), dzięki czemu mamy drewno. Drewnem można palić w piecu, co nie dorzuca ani grama CO2 do ogólnego bilansu (ten dwutlenek węgla, które drzewo oddaje w czasie spalania, wcześniej zostało przez drewno zabrane ze środowiska). Ale drewno nie tylko daje nam ciepło, ale też pozwala tworzyć urocze, miłe, designerskie i ekologiczne rzeczy. Na przykład zabawki.

Drewniane zabawki zabawki z drewna
Drewniane zabawki Bajo / Źródło: Bajo

Drewno i zabawki

Drewniane zabawki polskiej firmy Bajo wykonane są z poszanowaniem środowiska, stawiają na w miarę ekologiczny proces produkcji i zaprojektowane są w taki sposób, by dzieciaki dobrze się bawiły i przy okazji jeszcze rozwijały. Gdybyśmy jeszcze byli dziećmi, to byśmy sobie kupili takie drewniane zabawki, bez dwóch zdań!

drewniane etui na telefon
Drewniane etui na telefon / Źródło: Bewood

Okazuje się również, że drewno jest dobrym budulcem do zrobienia portfeli lub etui na telefony komórkowe. W obudowach na telefony specjalizuje się polska firma Bewood. Jej drewniane etui są smakowite i wręcz pociągające w swojej ekologicznej designerskości, podobnie zresztą jak portfele. Te z kolei są specjalnością firmy BeWooden (co za podobne nazwy!), która wykonuje też z drewna muszki, portfele, wizytowniki czy spinki do mankietów.

Portfel z drewna drewno
Portfel z drewna / Źródło: BeWooden Polska

Drewno nadaje się nawet do budowy samochodów. Poważnie! Przekonuje nas do tego pomysłu Toyota z modelem Setsuna. Setsuna oznacza po japońsku „chwilę”, co ma nawiązywać do efemeryczności wytworów człowieka. Do budowy auta wykorzystano drewno z cydru, cyprysu i brzozy japońskiej. Wszystkie elementy trzymają się razem dzięki umiejętnie połączonym wklęsłościom i wypukłościom, a na dodatek będą się starzały razem z autem, więc będzie widać na nich „zmarszczki”, ślady użytkowania i historię auta. Unikalne wartości w zalewie masowo produkowanej tandety.

Toyota Setsuna Concept
Toyota Setsuna Concept / Źródło: Toyota

Drewno do mieszkania

Drewno kiedyś wykorzystywano do budowy domów i choć teraz budujemy głównie ze szkła, styropianu i innych prefabrykatów, to jednak domy z drewna mają swój urok. I wiecie co? Mamy w Polsce magiczne miejsce pod Nałęczowem, gdzie jest unikalny hotel, którego pokoje to drewniane domki na drzewie. Jest tam cicho, spokojnie, pozacywilizacyjnie, niemalże jak w chmurach. Doskonały sposób, by wypocząć od nadmiaru bodźców. I jeszcze jedno – te domki w drzewach nie miałyby tyle uroku, gdyby były wykonane ze szkła lub stali, prawda?

Domki, portfele, zabawki czy ubrania na telefony – owszem, jesteśmy przychylni drewnu jako naturalnemu materiałowi, ale pamiętamy też, że można przez drewno umrzeć, gdy się nim pali w nieprzystosowanym do tego piecu.

Apartamenty w drzewach na drzewach drewno
Apartamenty na drzewach / Źródło: WDrzewach

Źródła: Empik, Arborenvironmentalalliance, NASA, Bajo, BeWood, BeWooden Polska, BeWood, Moto, WDrzewach