Ekologiczne budynki powstają w Polsce

Informacja, że w Polsce powstają ekologiczne budynki, to miód na nasze zielone serca. A co to za budynki? Ekologiczny park wodny i równie ekologiczna elektrociepłownia.

Wiemy, jak działają wiatraki i jak to się dzieje, że auta wodorowe bezszelestnie ruszają spod świateł, ale nie wiemy, jak działa park wodny. Wiemy natomiast, że najnowszy park wodny w Tychach zasługuje na miano budynku ekologicznego. Wszystko dlatego, że Wodny Park Tychy, bo to jego oficjalna nazwa, będzie korzystał z własnego źródła energii elektrycznej i ciepła, wykorzystując biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków.

ekologiczne budynki park wodny tychy
Park Wodny w Tychach / Źródło: wnp.pl

Ekologiczny budynek pełen wody

Idea jest taka – biogaz z oczyszczalni ścieków dopłynie do parku wodnego, gdzie za pomocą agregatów zostanie zamieniony na ciepło i energię elektryczną. Co więcej, gazociąg sam w sobie będzie godzien ekologicznego budynku, bo dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji specjalnej warstwy aluminium, zminimalizowana zostanie konieczność przeprowadzania dodatkowych robót budowlanych przy okazji awarii, czy też ryzyko rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi ponadto monitoring przesyłu biogazu. Podoba nam się idea, nawet jeśli tyski park wodny jest niezbyt interesujący pod względem architektonicznym. Cóż, poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko.

Ekologiczny budynek i trigeneracja

Drugi ekologiczny budynek, o którym chcemy powiedzieć, to elektrociepłownia w Rudzie Śląskiej. Będzie ona bardzo ekologiczna i bardzo high-tech, ponieważ pozwoli na tzw. trigenerację, czyli wytwarzanie w jednym zakładzie energii elektrycznej, ciepła i chłodu na bazie paliwa odnawialnego pochodzącego z odpadów resztkowych i osadów. I tak jak prąd przydaje się wszystkim, podobnie jak ciepło, tak można zapytać, po co nam wytwarzanie chłodu? Cóż, przeglądacie nasz blog na komputerze, tablecie lub smartfonie, ale by było to możliwe, potrzebne są fizyczne budynki wyposażone w serwery, które wydzielają mnóstwo ciepła, bo dokonują niewyobrażalnych ilości obliczeń, gdy na przykład kliknięcie w ten link. Skoro jest ciepło, trzeba je schłodzić, więc wytwarzanie chłodu będzie w sam raz dla centrów przetwarzania danych, ale też chłodni spożywczych czy centrów logistycznych. Poza tym podejrzewamy, że chłód przydałby się na dachu tej spektakularnej spalarni śmieci, bo jest tam centrum sportów zimowych.

Ekologiczne budynki w Rudzie Śląskiej
Ekologiczny budynek w Rudzie Śląskiej / Źródło: rudaslaska.pl

Oczywiście mamy nadzieję, że te ekologiczne budynki nie utoną w odmętach spalin i nieekologicznych rozwiązań, więc pracownicy i goście będą przyjeżdżać do nich w samochodach elektrycznych, ewentualnie wodorowych autobusach z Polski, które przy okazji będą ładowały inne budynki, niekoniecznie drewniane. A wszystko po to, by żyło nam się lepiej, bo obecnie jest wokół nas brzydki zapach

Źródła: wnp.pl, rudaslaska.pl