Ekologiczne gadżety #1

Wiosna powoli się rozkręca, dzień staje się dłuższy i mamy coraz więcej słońca, z którego możemy czerpać energię. A my uwielbiamy rzeczy, które potrafią same sobie wytworzyć energię potrzebną do działania. Zobaczcie więc, jakie to użytkowe i jednocześnie ekologiczne gadżety nam się spodobały.

Świat zmierza ku temu, żeby jak najwięcej energii pochodziło z odnawialnych źródeł. Póki co zielona energia nadal stanowi mniejszość wśród innych źródeł energii, ale z każdym rokiem jej udział wzrasta. Cieszy również fakt, że ekologiczne technologie stają się coraz bardziej powszechne. Kiedyś ogniwa fotowoltaiczne mogliście co najwyżej zobaczyć w kalkulatorach, a dziś są montowane na dużą skalę na budynkach (ale także na wodzie), żeby wykorzystać darmową energię jaką daje nam słońce. A co powiedzielibyście na to, żeby samemu w bardzo praktyczny sposób wykorzystać energię słoneczną?

Gniazdko na szybie

Gdy spojrzeliśmy po raz pierwszy na zdjęcie tego gniazdka przyklejonego do szyby, pomyśleliśmy z miejsca, czemu nikt wcześniej na to nie wpadł? Mamy na rynku sporo baterii ładowanych promieniami słonecznymi, ale do tej pory nie było takiego urządzenia, które zamieniałoby energię słoneczną na prąd do natychmiastowego wykorzystania.

Ekologiczne gadżety - window socket
Ekologiczne gadżety – Window Socket / Źródło: behance.net

Takie urzekające w swojej prostocie i funkcjonalności słoneczne gniazdko wymyślił duet projektantów Kyuho Song i Boa Oh. Wyposażone jest ono po jednej stronie w okrągły panel fotowoltaiczny z przyssawką, a z drugiej strony w klasyczne gniazdko elektryczne. Wewnątrz natomiast schowany jest konwerter zmieniający promieniowanie słoneczne w energię elektryczną oraz bateria o pojemności 1000 mAh (czyli mniej więcej połowa baterii w smartfonie).

Wszystko fajnie wygląda, ale póki co to tylko koncept, bowiem urządzenia w takiej formie nie nadawałoby się za bardzo do działania. Wtyczka elektryczna, jaką znamy, przenosi bowiem prąd o napięciu 230 V, a ze słońca i takiego małego modułu PV nie uzyskamy zbyt wiele, a na dodatek pełne ładowanie trwałoby od 5 do 8 godzin. Dużo bardziej realną, a zarazem funkcjonalną wersją byłoby zastosowanie gniazda USB, do którego podłączałoby się kabelek z przejściówką na miniUSB. W ten sposób moglibyśmy podładować słońcem swój telefon.

Niestety, wejście USB nie wygląda już tak designersko, jak klasyczne gniazdko. Sam projekt, choć bardzo ciekawy i niewątpliwie ekologiczny, nie doczekał się jeszcze realizacji. Może wraz z postępującym wzrostem wydajności ogniw fotowoltaicznych uda się go zrealizować. Idea, że możemy ze sobą zabrać przenośną mini-elektrownię słoneczną, jest bardzo kusząca.

Słoneczne lampki do roweru

Ekologiczne gadżety w połączeniu z rowerem stają się bardzo eko-scytujące (nawet jeśli nie jeździcie bambusowym albo elektrycznym rowerem). A gdy do tego dostajemy jeszcze świetny design, to jest to wręcz idealne połączenie. Takie właśnie są lampki rowerowe Pixio. Holenderska firma Rydon stworzyła lampki, które nie potrzebują baterii ani ładowarek, ponieważ mają wbudowany specjalny akumulator doładowywany przez zintegrowany z lampką moduł fotowoltaiczny.

Ekologiczne gadżety
Ekologiczne gadżety – lampka do roweru Rydon Pixio / Źródło: fastcodesign.com

Wystarczy jedna słoneczna godzina, a lampka uzbiera wystarczającą ilość energii, żeby świecić przez 3 godziny. W pełni naładowana lampka będzie świeciła nawet przez 60 godzin. Ilość światła nie jest wprawdzie wystarczająca do tego, żeby jeździć nocą przez ciemny las, ale twórcom tej lampki chodziło przede wszystkim o to, żeby rowerzysta był widoczny po zmroku, a z tym niestety nadal wielu rowerzystów ma problem.

Cena z przesyłką to obecnie ok. 350 zł za komplet lampek na przód i tył, co może się wydawać nadmierną kwotą, porównując do lampeczek na baterie, które można dostać w dyskontach. Ale za tę kwotę dostaniemy zawsze naładowaną, superekologiczną, bezkosztową (żadnych baterii do wymiany), wstrząsoodporną (przetestowane na polu golfowym), wodoodporną (sprawdzone w praniu) i złodziejoodporną (specjalne mocowanie) lampkę, która doda naszemu rowerowi kilka designerskich punktów. My z chęcią byśmy sobie takie kupili.

Ekologiczne gadżety - Rydon Pixio
Ekologiczne gadżety – lampka do roweru Rydon Pixio / Źródło: Rydon

Drzewko ładujące telefony

Z drzew można wyczarować różne, niekonieczne oczywiste rzeczy, takie jak obudowy do telefonów czy portfele. Drzewa również dobrze wpływają na otoczenie, pochłaniając dwutlenek węgla i zmniejszając ilość zanieczyszczeń w powietrzu (a tych mamy zdecydowanie zbyt dużo). Mogą też stanowić źródło inspiracji do stworzenia użytkowego przedmiotu, który doda nam nieco zielonej energii. No, może niekoniecznie nam, a raczej naszym wiecznie nienasyconym energii smartfonom.

Ekologiczne gadżety - Ginko Solar Tree
Ekologiczne gadżety -Ginko Solar Tree / Źródło: XD Design

Wykonane z ekologicznego plastiku, bambusa i aluminium drzewko to tak naprawdę ładowarka słoneczna. Zamiast liści mamy ruchome moduły fotowoltaiczne służące do ładowania litowej baterii o pojemności 4000 mAh. Wystarczy tylko podłączyć kabelek USB do tego drzewka i możemy ładować naszego smartfona. A nawet dwa, bowiem Ginko Solar Tree może jednocześnie ładować dwa urządzenia. Twórcy zapewniają, że pełne ładowanie trwa tylko 2 godziny.

Grupa XD Design stworzyła bardzo przyjemne wizualnie urządzenie, które pomoże nam w sposób ekologiczny naładować nasze elektroniczne sprzęty. Dodatkowo możemy sprytnie wykorzystać to słoneczne drzewko jak podstawkę dla tabletu lub smartfona. Cena? 125 euro plus koszty przesyłki – niby dużo, ale weźmy pod uwagę, że potem możemy zupełnie darmo korzystać z energii słonecznej. Patrząc na całokształt, musimy przyznać, że takie ekologiczne gadżety bardzo lubimy.

 

Źródła: Inhabitat.com, Behance.net, Rydon, XD Design