Konferencja „Miasta przyszłości” – poznaj najnowsze trendy i rozwiązania

11 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się II edycja konferencji „Miasta przyszłości” organizowana przez Sweco Consulting. Celem konferencji jest podnoszenie świadomości uczestników w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań dotyczących miast oraz stworzenie możliwości nawiązania wartościowych kontaktów.

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili już inspirujący prelegenci z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii, a organizatorzy przewidują przybycie około 200 uczestników. Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

konferencja-miasta-przyszlosci-2019-baner
Konferencja „Miasta przyszłości” odbędzie się 11 kwietnia 2019 r. w Warszawie / Źródło: materiały organizatora

Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta?

W pierwszej sesji konferencji Anna Hessle ze Sweco Sweden przedstawi proces tworzenia zrównoważonej środowiskowo dzielnicy Hammarby Sjöstad w Sztokholmie i podzieli się swoimi międzynarodowymi doświadczeniami przy tego typu projektach. Ale projektowanie miast przyszłości musi również uwzględniać potrzeby mieszkańców.

Dlatego tworzenie zielonych osiedli o ludzkiej skali na przykładzie m.in. warszawskiego Żerania będzie tematem prezentacji Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza z pracowni architektoniczno-urbanistycznej A2P2. Z kolei o trendzie i przykładach odzyskiwania budynków w miastach europejskich opowie Martyna Obarska, antropolożka miejska i wicenaczelna Magazynu Miasta.

Niebieska infrastruktura i bioróżnorodność w mieście

Drugi blok tematyczny będzie skupiony na aspektach infrastrukturalnych i najlepszych praktykach, które warto stosować w miastach przyszłości. Izabela Małachowska-Coqui – ceniona architekt krajobrazu – zaprezentuje niezwykle istotną w kontekście adaptacji do zmian klimatu ideę wodnego miasta, w którym wykorzystuje się “niebieską” infrastrukturę by efektywniej gospodarować wodami opadowymi (jak znalazł w związku z koniecznością adaptacji do zmian klimatu).

Planowanie miast z uwzględnieniem bioróżnorodności, biofilii i ekosystemów jest niezwykle istotne, jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą. Swoje doświadczenia i projekty związane z ekologią zaprezentuje Mike Wells – ekourbanista z pracowni Biodiversity by Design. Natomiast o energii i jej odpowiedzialnym gospodarowaniu opowie przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania Marek Kolasiński wyjaśniając koncepcję miejskich klastrów energii oraz ich roli w nowoczesnych strategiach energetycznych.

 I-edycja-konferencji-miasta-przyszlosci-2018-foto1.jpg
Tak wyglądała I edycja konferencji „Miasta przyszłości” w 2018 r. / Źródło: materiały organizatora

Miasta przyszłości będą „smart”

Współczesne miasta nie mogą istnieć bez nowoczesnych technologii i dlatego coraz częściej stosowane są rozwiązania z katalogu tzw. “smart solutions”. W trzeciej części konferencji Søren Zebitz Nielsen ze Sweco Denmark zaprezentuje projekty wdrożone we współpracy z władzami Kopenhagi, w których zaawansowane technologie GIS oraz Internet of Things (IoT) są wykorzystane do tworzenia rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta. Z kolei Peter Maitland (FRICS, Dyrektor w Burlington Real Estate) przedstawi wyniki badań opracowanych przez RICS dotyczących cyfrowego świata obejmującego swym zasięgiem inteligentne miasta i budynki.

Jako gość specjalny na konferencji wystąpi Marcin Popkiewicz – fizyk i ceniony analityk megatrendów oraz autor bestselerów Świat na rozdrożu, Rewolucja energetyczna. Ale po co? oraz Nauka o klimacieBędzie opowiadał o czekających nas konsekwencjach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz o rewolucji energetycznej, która musi nadejść w niedalekiej przyszłości, jeżeli chcemy zachować świat dla następnych pokoleń.

I-edycja-konferencji-miasta-przyszlosci-2018-foto2.jpg
Tak wyglądała I edycja konferencji „Miasta przyszłości” w 2018 r. / Źródło: materiały organizatora

Konferencja „Miasta przyszłości” będzie neutralna dla klimatu

Podsumowując, tematy wystąpień prelegentów będą z pewnością atrakcyjne nie tylko dla inwestorów, architektów i urbanistów, ale także dla projektantów, konsultantów oraz przedstawicieli samorządów i stowarzyszeń. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty o życiu pszczół w miastach oraz o projektowaniu miast bez barier. Zapowiada się więc niezwykle interesujące wydarzenie!

Z dobrze poinformowanego źródła wiem, że organizator podejmie działania, aby konferencja „Miasta przyszłości” była neutralna klimatycznie. Osobiście bardzo mnie to cieszy. Oznacza to, że wszystkie emisje CO2 związane z jej organizacją, a przede wszystkim z dojazdem prelegentów i uczestników do Warszawy, zostaną skompensowane za pomocą nasadzeń drzew oraz poprzez skorzystanie z tzw. carbon credits (w tym wpisie o podróżach wyjaśniam o co chodzi z kompensacją emisji).

Patronat honorowy nad konferencją objęły do tej pory następujące organizacje: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, RICS, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polska Rada Centrów Handlowych, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Fundacja Integracja. A ja, jako patron medialny (i nie tylko), będę w tej konferencji uczestniczył, więc spodziewajcie się potem relacji.

Rejestracja na konferencję trwa do 28 marca, a liczba miejsc jest ograniczona. Wiem, że pierwsze 30 zarejestrowanych osób dostanie w prezencie książkę Nauka o klimacie. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie miasta-przyszlosci.pl. Zachęcam gorąco do uczestnictwa!

 

Źródło: materiały organizatora

The form you have selected does not exist.