Siemens ma nową superekologiczną siedzibę

Koncern Siemens może się kojarzyć z wieloma rzeczami – z lodówkami, pralkami, telefonami, tramwajami, metrem albo z turbinami wiatrowymi. Od teraz będzie można ją jeszcze kojarzyć z superekologiczną siedzibą, którą firma niedawno wybudowała w Monachium.

Siemens wybudował sobie nową siedzibę

24 czerwca tego roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego biurowca, który będzie stanowił główną siedzibę dla koncernu Siemens. Nie dość, że budynek jest nowy, to jest jeszcze superekologiczny (tak jak Smart Green Tower we Freiburgu) i na dodatek położony praktycznie w samym centrum Monachium przy Wittelsbacherplatz. Ale po kolei.

Nowy biurowiec wybudowano w trzy lata, ale prace projektowe zaczęły się już w 2010 roku. W międzyczasie rok minął na wszelkich niezbędnych wyburzeniach, ponieważ nowa konstrukcja powstała na miejscu starej siedziby. Do tego wszystkiego pół roku trwały wykopy, aby stworzyć podziemne części nowego budynku. W sumie minęło 6 lat od pierwszych prac projektowych do otwarcia biurowca. Ufff.

W rezultacie powstał ultranowoczesny biurowiec połączony ze starym budynkiem pałacowym – XIX-wiecznym Ludwig Ferdinand Palais. W sumie nowy kompleks da komfortowe miejsca pracy dla 1 200 pracowników na powierzchni 45 000 m2. Wspominaliśmy jednak coś o ekologiczności tego budynku.

Siemens nowa siedziba
Nowa siedziba firmy Siemens w Monachium / Źródło: Siemens

Efektywność energetyczna na pierwszym miejscu

Firma Siemens chwali się innowacyjnością i planuje do roku 2030 stać się neutralna klimatycznie, więc nic dziwnego, że postanowiła wybudować sobie budynek spełniający najwyższe standardy związane ze zrównoważonym rozwojem jak i efektywnością energetyczną. Zaprojektowany został bowiem tak, żeby mógł uzyskać certyfikaty LEED oraz DGNB (niemiecki odpowiednik), o które firma ma zamiar wystąpić. Zresztą wszystkie nowe budynki jakie będzie budowała kiedyś firma muszą spełniać najwyższe standardy efektywności energetycznej i zdobyć te certyfikaty.

Ponieważ niemiecki koncern ma w swoim portfolio wiele inteligentnych systemów zarządzania energią oraz bezpieczeństwem, to nic dziwnego, że je w nim zastosowano. Poprawną pracę biurowca oraz jego zużycie energii kontroluje się i monitoruje w oparciu o ponad 30 000 punktów danych. Do tego jeszcze zamontowano system przeciwpożarowy złożony z 5 000 detektorów dymu (pożar mu chyba nie grozi).

Odpowiednio zaprojektowane przeszklenie budynku sprawia, że pracownicy mogą cieszyć się światłem słonecznym, które nie dość, że pozytywnie wpływa na każdego (tak nam się zdaje), to za darmo doświetla pomieszczenia. Specjalny system sterowania oświetleniem oparty o czujniki ruchu i poziomu natężenia światła sprawia, że światło dzienne jest wykorzystywane w optymalny sposób, co przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 25%. A jak już się ściemni i trzeba jednak włączyć światło, to Siemens zadbał, żeby oświetlenie było też energooszczędne i postawił na oprawy LEDowe (które lubi też IKEA).

Siemens nowa siedziba
Nowa siedziba firmy Siemens w Monachium / Źródło: Siemens

Siemens stawia na zieloną energię

W przeciwieństwie do Polski, która właśnie odwróciła się od zielonej energii, niemiecki koncern postanowił w swojej nowej siedzibie skorzystać z dobrodziejstw odnawialnych źródeł. Niemcy poszli na całość i według oficjalnych informacji  cały budynek jest zasilany zieloną energią. Jak to możliwe?

Na dachu zostało zamontowanych ponad 800 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ponad 1 300 m2, które dostarczą prąd do budynku. Ale to oczywiście nie wszystko. Do ogrzewania i klimatyzacji budynek wykorzystywać będzie energię cieplną zgromadzoną w ziemi, ponieważ w trakcie prac konstrukcyjnych zbudowano gruntowy wymiennik ciepła. Jak on działa pytacie?

W 70 kilometrach rur, które wbudowano pod nową siedzibą, krąży woda będąca nośnikiem energii. Ponieważ ziemia ma taką właściwość, że na pewnej głębokości utrzymuje przez cały rok stałą temperaturę (ok. 4°C), to w zależności od pory roku i potrzeb może dostarczać ciepło lub chłód do budynku. Oczywiście te 4°C nie ogrzeją nam całego budynku, ale wystarczą by służyć jako dolne źródło w układzie z pompami ciepła, które już zadbają o to, żeby efektywnie podnieść temperaturę.

Ekologia w niemieckim wydaniu

Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć presję na środowisko naturalne nowy budynek posiada system zagospodarowania wody deszczowej. Co roku 1 500 m3 wody (tyle, co mniej więcej 100 wanien) będzie spłukiwało toalety i podlewało okoliczne tereny zielone, które powstały przy okazji budowy. Bardzo podobają nam się takie sprytne i ekologiczne rozwiązania.

Siemens nowa siedziba
Nowa siedziba firmy Siemens w Monachium / Źródło: Siemens

Na koniec musimy jeszcze napisać o proekologicznych rozwiązaniach, które stają się coraz bardziej popularne. Mianowicie niemiecki koncern wraz z nową siedzibą przygotował parking samochodowy z 21 miejscami przeznaczonym dla aut elektrycznych. Super – może ktoś będzie dojeżdżał do pracy Teslą, albo przynajmniej Nissanem Leaf’em (choć my akurat stawiamy na ekologiczny transport zbiorowy). Pomysł jest dobry zwłaszcza, że Niemcy planują do 2030 roku wycofać ze sprzedaży auta spalinowe.

Ale nie tylko miłośnicy elektrycznych czterośladów mogą być zadowoleni. Rowerzyści także się ucieszą, bowiem w budynku funkcjonuje pomieszczenie na 200 rowerów. Na dodatek, można w nim również podładować rowery elektryczne. A Wy chcielibyście pracować w takim biurowcu?

 

Źródło: Siemens – press release

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz