Zanieczyszczenie powietrza odkłada się w mózgu

Do tej pory sądzono, że zanieczyszczenie powietrza odkłada się głównie w płucach jako efekt wdychania brudnego powietrza. Teraz jednak okazało się, że zanieczyszczenia z rur wydechowych i kominów zalegają w mózgach. Naprawdę.

Zanieczyszczenie powietrza nie tylko zabija, ale też odkłada się w mózgu – to brzmi makabrycznie, nie ma co, ale tak właśnie jest. Naukowcy z Lancaster University w Wielkiej Brytanii przebadali próbki mózgów 37 osób mieszkających w Manchesterze oraz stolicy Meksyku i znaleźli tam ślady żelaza. Ok, nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo wiadomo, że żelazo jest obecne w naszych ciałach, bo pochodzi z jedzenia. Jest jednak jeden szkopuł.

Żelazo do tej pory odkrywane w naszym mózgowym centrum dowodzenia ma kształt kryształów i nic złego nam nie robi. Nowe badania wskazują jednak na obecność magnetytu, pochodnej żelaza, która z jednej strony ma kształt okrągłych drobinek, co wskazuje na to, że pochodzi ze spalania węgla, czyli spalin i elektrowni, ale też z resztek klocków hamulcowych, a z drugiej strony łatwo reaguje z innymi substancjami, jest magnetyczna, na dodatek toksyczna i może przyspieszać rozwój Alzheimera, o wpływie na inne komórki i chemię mózgu samą w sobie nie wspominając. Ponadto wyniki wskazują, że cząsteczek magnetytu w badanych próbkach mózgów było 100 razy więcej niż kryształów żelaza.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje Alzheimera?

Jak wskazują inne badania, ludzie, którzy mieszkają przy ruchliwej ulicy, mają większe szanse na rozwój chorób umysłowych w starszym wieku niż ci, którzy mieszkają w spokojniejszej okolicy. Z drugiej jednak strony ryzyka choroby Alzheimera spada wraz z wiekiem, więc nawet jeśli zanieczyszczenie powietrza podbija szansę na tę chorobę, to wpływ ten, mimo wszystko, nie jest duży.

Martwi nas coś jeszcze. Do tej pory bariera krew-mózg uchodziła za bardzo trudną do przekroczenia, co pozwalało naszemu najcenniejszemu organowi bronić się przed wirusami i innymi biologicznymi zagrożeniami. Dopiero niedawno tylko w niewielkim stopniu udało się badaczom ją oszukać. Teraz jednak się okazuje, że zanieczyszczenie powietrza potrafi bez większego zamieszania ot, tak osiadać w mózgu, pokonując szczelną barierę. Jest się czego bać. Może więc warto na poważnie ograniczać zanieczyszczenie? Bo od tego można umrzeć.

Głowa nam pęka od myślenia o tym.

zanieczyszczenie powietrza odkłada się w mózgu
Zanieczyszczenie powietrza odkłada się w mózgu / Źródło: Theodyssey

Źródła: Wikipedia, Sciencemag, Science Direct,New Scientis,Courrier International,Wprost