Zielone osiedle, na którym chciałbyś zamieszkać

Od razu powiemy, że żadne zielone osiedle nie powstanie w ramach najnowszego rządowego programu mieszkaniowego. Ale jeśli akurat macie plan, żeby się przeprowadzić do Kanady, Holandii albo do Szwecji, to mamy dla was ciekawe propozycje do rozważenia.

Wioska olimpijska w Vancouver jako zielone osiedle

Na początek naszej wycieczki w poszukiwaniu ekologicznych miejsc do zamieszkania udamy się do kanadyjskiego miasta Vancouver. Było ono gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku. Wybudowana na tę okoliczność wioska olimpijska była przeznaczona dla (a jakże) olimpijczyków oraz delegatów z całego świata. Jednak w przeciwieństwie do znacznej części innych olimpijskich wiosek, ta nie dość że służy obecnie mieszkańcom miasta, to jeszcze na dodatek jest bardzo ekologiczna. Jak to możliwe?

zielone_osiedle_vancouver_olimpic_village_1
Zielone osiedle – wioska olimpijska Southeast False Creek w Vancouver/ Źródło: glennfeldstein.ca

Wioska olimpijska zlokalizowana jest w dzielnicy Southeast Fals Creek praktycznie tuż nad wodą. Powstała na około 7 hektarach dawnych terenów przemysłowych, które były później przekształcone na parkingi. Składa się z ponad 20 budynków, z czego jeden z nich został zbudowany jako pierwszy w Kanadzie zero-energetyczny budynek, który otrzymał platynowy certyfikat LEED. Ostatecznie wszystkie budynki w okolicy uzyskały złote certyfikaty LEED.

Oznacza to, że budynki wytwarzają tyle energii, co jej zużywają – wszystko dzięki kombinacji nowoczesnych i ekologicznych technologii. Na dachu zamontowano kolektory słoneczne, okna mają potrójne szyby oraz specjalne żaluzje. Do tego zastosowano specjalny system wentylacji, a także dużo grubszą niż standardową warstwę izolacji.

Na dokładkę dachy są w połowie zielone, czyli rośnie na nich trawa i małe rośliny, a w okolicy zastosowano system zabezpieczający przed skutkami ulewnych deszczy pod postacią mokradeł i specjalnych kanałów porośniętych roślinnością (tzw. bioswale). Zbierana jest także deszczówka i potem jest używana do podlewania oraz do spłukiwania toalet. A dla mieszkańców posiadających jakieś auto elektryczne (nie ważne czy to Tesla czy też inne samochody elektryczne) przewidziano 15% miejsc parkingowych.

zielone_osiedle_vancouver_olimpic_village
Zielone osiedle – wioska olimpijska Southeast False Creek w Vancouver/ Źródło: City of Vancouver

Jakby mało było ekologiczności w tej wiosce olimpijskiej, to równie ekologiczna jest lokalna ciepłownia (podobnie jak ta w Rudzie Śląskiej). Dostarcza ona ciepłą wodę i ogrzewanie do wszystkich domów w okolicy stosując bardzo sprytny sposób odzysku energii. Mianowicie pompa ciepła korzysta ze ścieków bytowych jako dolnego źródła ciepła o temperaturze ok. 25°C. Po podniesieniu temperatury ciepło oddawane jest do systemu grzewczego podgrzewając wodę do temperatury ok. 65°C. Dla zainteresowanych szczegółowy schemat działania jest dostępny tutaj.

W ten sposób około 70% energii generowanej przez tę ciepłownię pochodzi z odzysku. W przypadku większego zapotrzebowania brakujące ciepło zapewnia spalanie gazu w kotłach kondensacyjnych. Tym sposobem mieszkańcy mają ciepło, które po części sami produkują. Do 2020 roku całe to zielone osiedle będzie w stanie zapewnić 5 tysięcy mieszkań, więc jeśli jesteście zainteresowani, to wiecie gdzie szukać.

Samowystarczalne zielone osiedle niedaleko Amsterdamu

Do Vancouver jest dosyć daleko, ale okazuje się, że w okolicach holenderskiej stolicy ma powstać samowystarczalne osiedle, które nie będzie potrzebowało z zewnątrz prądu ani jedzenia. Jak to mają zamiar zrealizować?

zielone_osiedle_amsterdam_regen
Zielone osiedle ReGen w Almere koło Amsterdamu / Źródło: Effekt

Do końca 2017 roku w Almere ma być wybudowane nowoczesne osiedle w zupełnie nowym stylu nazwane ReGen. Wewnątrz domów oraz na zewnątrz mają być uprawiane rośliny korzystając z organicznych sposobów takich jak akwaponika, aeroponika czy leśne ogrodnictwo. Całe osiedle w ten sposób będzie w stanie zapewnić sobie pożywienie w większej ilości niż będzie potrzebowało, na dodatek korzystając przy tym z mniejszej ilości zasobów (np. 10% większa produkcja, 90% mniejsze zużycie wody).

To zielone osiedle ma zamiar również całkowicie samemu wytwarzać dla siebie energię pochodzącą z kilku odnawialnych źródeł – geotermii, słońca, wiatru i biomasy. Dla przykładu biogazownia przekształci nie biodegradowalne odpady w energię odzyskując przy tym wodę (podobnie jak w przypadku parku wodnego w Tychach).  O efektywne wykorzystanie energii zadba również inteligentna sieć (tzw. smart grid). Za to system gospodarki wodnej ma na celu jak największe wykorzystanie deszczówki oraz szarej wody do nawadniania ogrodów i akwaponicznych systemów uprawy roślin.

zielone_osiedle_amsterdam_regen
Zielone osiedle ReGen w Almere koło Amsterdamu / Źródło: Effekt

Pierwsze 100 domów o różnych rozmiarach (od 80 do 140 m2 powierzchni) już niedługo zostanie wybudowanych w miejscu oddalonym od centrum Amsterdamu jedynie o 20-minutową podróż pociągiem podmiejskim. Pomysłodawcy tego zielonego osiedla mają zamiar stworzyć kolejne w Szwecji, Norwegii, Danii czy Niemczech. Założenie jest takie, że na początek połowa pożywienia będzie produkowana lokalnie, natomiast nadmiar generowanej energii zostanie rozdystrybuowany w sąsiedztwie. Docelowo takie osiedle ma stać się samowystarczalne. Idea jest słuszna – miejmy nadzieję, że takich miejsce będzie coraz więcej.

Zielone osiedle w samym środku parku

Szwedzi nie chcą być gorsi od Holendrów i również zaprojektowali osiedle, które dosłownie utonie w zieleni. Chcą oni bowiem zlokalizować apartamentowce zbudowane z drewna w samym środku parku – to bardzo eko-scytująca idea.

zielone_osiedle_ornsro
Zielone osiedle w Örnsro / Źródło: C.F. Møller

Na 18 000 m2 w centrum miasta Örnsro w ramach konkursu organizowanego przez władze miejskie oraz szwedzkie stowarzyszenie architektów zaprojektowano osiedle naturalnie połączone z parkiem. Kilka apartamentowców o różnych wysokościach ma pomieścić 250 mieszkań. Konstrukcja oraz elewacje tych budynków ma być drewniana, co zapewni nie tylko użycie materiału o niskim śladzie węglowym, ale również pozwoli na uzyskanie ciekawego wyglądu (a przecież nie tylko budynki można zrobić z drewna).

Równie ciekawie wygląda rozmieszczenie tych nowych budynków w otaczającym to osiedle parku. Według projektu teren ten ma być doskonale zintegrowany ze sobą. Oprócz funkcji mieszkalnej ma umożliwiać rekreacje oraz służyć za miejsce spotkań na łonie natury. Budowa ma się rozpocząć w 2017 roku, więc macie jeszcze chwilę czasu na podjęcie decyzji o przeprowadzce.

zielone_osiedle_ornsro_1
Zielone osiedle w Örnsro / Źródło: C.F. Møller

My byśmy bardzo chcieli mieszkać pośród zieleni. A wy które zielone osiedle wybieracie dla siebie?

 

Źródła: City of Vancouver, Recollective, factcoexist.com, Effekt, gizmag