O blogu / Kontakt

Green Projects to eko-scytujący blog o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko.

Serwus! Nazywam się Janusz Mizerny i jestem twórcą bloga Green Projects. Jakiś czas temu skończyłem ekologicznie zorientowane studia, więc można by rzec, że mam naukowe podstawy, by zajmować się ochroną środowiska i ekologią. Właściwie to zajmuję tymi tematami od samego początku mojej ścieżki zawodowej – najpierw realizowałem pod auspicjami ONZ międzynarodowe projekty redukujące emisje gazów cieplarnianych, a od kilku lat działam w obszarze efektywności energetycznej. Mój zawodowy profil jest dostępny na LinkedIn.

Na co dzień staram się żyć ekologicznie na tyle, na ile potrafię i mogę, chociażby zmniejszając swój ślad ekologiczny i węglowy. Na wakacje nie latam samolotem tylko podróżuję autem z całą rodziną. Do pracy jeżdżę na rowerze miejskim, a gdy pogoda nie sprzyja wsiadam w tramwaj. Stosuje w praktyce różne zasady zero waste i chyba całkiem nieźle mi to wychodzi, bo zachęciłem do tego przynajmniej kilka osób. Ograniczam też konsumpcję mięsa, ale do bycia vege jeszcze mi trochę brakuje. Raz byłem nawet na marszu dla klimatu.

Dlaczego powstał ten blog?

Pomysł, aby dzielić się ciekawymi informacjami na tematy szeroko pojętej ekologii chodził za mną od bardzo dawna (gdy jeszcze blogowanie nie było modne). Ale blog pojawił się w internecie dopiero pod koniec 2015 roku. Przez blisko trzy lata razem ze mną współtworzył go Filip (obecnie na blogerskiej emeryturze), który wymyślił hasło „eko-scytujący”. Z kolei nazwa Green Projects to pozostałość po mojej firmie.

Jakie tematy pojawiają się na blogu?

Na blogu piszę między innymi o takich sprawach jak zielona energia, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, zrównoważony transport czy ekologiczne technologie, ale zawsze w oparciu o wiarygodne źródła lub własne spostrzeżenia. Podrzucam również statystyki dające szeroki pogląd na ekologię i wyjaśniam, dlaczego MWh z wiatraka jest lepsza niż MWh z Bełchatowa. Wprawdzie używam naukowego słownictwa, ale staram się to robić w przystępny sposób. Dbam też o to, by blog był profesjonalny, merytoryczny i tematycznie zrównoważony.

Czy blog przynosi satysfakcję?

Z natury jestem raczej skromny, ale muszę się pochwalić, że jeden z moich artykułów pt. Biogazowe autobusy to ekologiczne rozwiązanie dla miast wygrał w 2016 roku w konkursie EU in my region organizowanym przez Komisję Europejską. Cieszy mnie to niezmiernie i do dziś wspominam wyjazd do Brukseli, który zaowocował ciekawymi kontaktami i doświadczeniami.

janusz-tvn24Ponadto dwa inne moje teksty zostały przetłumaczone przez Komisję Europejską i możesz je przeczytać na stronach BlogActiv.eu – Innovative Methods of Biowaste Processing oraz How to Stop Wasting Food. Niektóre blogowe artykuły były publikowane również na takich branżowych portalach jak chronmyklimat.pl czy ulicaekologiczna.pl. Kilka tekstów znajdziesz także na Balticarium, czyli na portalu edukacyjnym dla dzieci i dorosłych o świecie Morza Bałtyckiego. Z kolei w studenckim magazynie Outro ukazał się wywiad-rozmowa na temat zrównoważonego transportu. W ramach współpracy z WWF powstała seria tekstów do kampanii „Punkt krytyczny – Energia odNowa”. A Filip jako pierwszy testował w Łodzi usługę carsharingu od Easyshare. Od czasu do czasu wypowiadam się na tematy ekologiczne także przed kamerami TVN i TVN24.

Ile blog ma czytelników i fanów?

Temat ekologii nie jest najpopularniejszy w internecie, więc nie ma co się porównywać z największymi graczami blogowego świata. Ale i tak uważam, że wynik w okolicach 15 tysięcy UU miesięcznie jest całkiem zacny. Wyświetleń bywa zresztą ostatnio jeszcze więcej.  GreenProjects_statystyki_06.2019

Blog jest też obecny w social mediach – profil na Facebooku obserwuje ponad 3 800 osób, a na Instagramie około 1 400. Od listopada 2018 r. działa również Eko-scytujący newsletter, do którego zapisało się już ponad 550 osób (do czego zachęcam).

Jak się ze mną skontaktować?

Najprościej będzie skorzystać z formularza kontaktowego poniżej. Jeżeli podobają Ci się artykuły, masz uwagi, albo chcesz zaproponować temat lub współpracę – napisz do mnie!

 

Polityka prywatności dostępna jest TUTAJ.
(Visited 2 737 times, 3 visits today)