O blogu / Kontakt

Green Projects to eko-scytujący blog o ekologii, ochronie środowiska i byciu eko.

Serwus! Nazywam się Janusz Mizerny i jestem twórcą bloga Green Projects. Jakiś czas temu skończyłem ekologicznie zorientowane studia, więc można by rzec, że mam naukowe podstawy, by zajmować się ochroną środowiska i ekologią. Właściwie to zajmuję się tymi tematami od samego początku mojej ścieżki zawodowej, czyli od 2007 r. – najpierw realizowałem pod auspicjami ONZ międzynarodowe projekty redukujące emisje gazów cieplarnianych, a od kilku lat działam w obszarze efektywności energetycznej oraz zrównoważonego budownictwa, a także neutralności klimatycznej i redukcji śladu węglowego. Mój zawodowy profil jest dostępny na LinkedIn. Dodatkowo, jako Członek Zarządu angażuję się w działania Fundacji Miasta Przyszłości.

foto_JanuszMizerny_2023_sq

Na co dzień staram się żyć ekologicznie na tyle, na ile potrafię i mogę, chociażby zmniejszając swój ślad ekologiczny i węglowy. Na wakacje raczej nie latam samolotem tylko podróżuję autem. Do pracy staram się jak najwięcej jeździć na rowerze, a gdy pogoda nie sprzyja wsiadam w tramwaj. Stosuje w praktyce różne zasady zero waste i chyba całkiem nieźle mi to wychodzi, bo zachęciłem do tego przynajmniej kilkanaście osób. Ograniczam też konsumpcję mięsa, ale do bycia vege jeszcze mi trochę brakuje. Raz byłem nawet na marszu dla klimatu. A teraz jestem w trakcie pisania książki o CO2 (stay tuned!).

Oprócz tego co tydzień przygotowuję mój autorski przegląd eko-newsów i wysyłam go w postaci Eko-scytującego newslettera do 1000 subskrybentów. Jeśli jeszcze go nie dostajesz na swoją skrzynkę, to musisz to nadrobić i się zapisać.

Dlaczego powstał ten blog?

Pomysł, aby dzielić się ciekawymi informacjami na tematy szeroko pojętej ekologii chodził za mną od bardzo dawna (gdy jeszcze blogowanie nie było modne). Ale blog pojawił się w internecie dopiero pod koniec 2015 roku. Przez blisko trzy lata razem ze mną współtworzył go Filip (obecnie na blogerskiej emeryturze), który wymyślił hasło „eko-scytujący”. Z kolei nazwa Green Projects to pozostałość po mojej firmie, którą prowadziłem w latach 2010-2015. Od pewnego czasu moja działalność skupia się przede wszystkim na cotygodniowym Eko-scytującym newsletterze.

Jakie tematy znajdziesz na blogu?

Na blogu piszę między innymi o takich sprawach jak zielona energia, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, zrównoważony transport czy ekologiczne technologie, ale zawsze w oparciu o wiarygodne źródła lub własne spostrzeżenia. Podrzucam również statystyki dające szeroki pogląd na ekologię i wyjaśniam, dlaczego MWh z wiatraka jest lepsza niż MWh z Bełchatowa. Wprawdzie używam naukowego słownictwa, ale staram się to robić w przystępny sposób. Dbam też o to, by blog był profesjonalny, merytoryczny i tematycznie zrównoważony.

Czy blog przynosi satysfakcję?

Z natury jestem raczej skromny, ale muszę się pochwalić, że jeden z moich artykułów pt. Biogazowe autobusy to ekologiczne rozwiązanie dla miast wygrał w 2016 roku w konkursie EU in my region organizowanym przez Komisję Europejską. Cieszy mnie to niezmiernie i do dziś wspominam wyjazd do Brukseli, który zaowocował ciekawymi kontaktami i doświadczeniami (co widać na fotce).

Ponadto dwa inne moje teksty zostały przetłumaczone przez Komisję Europejską i możesz je przeczytać na stronach BlogActiv.eu – Innovative Methods of Biowaste Processing oraz How to Stop Wasting Food. Niektóre blogowe artykuły były publikowane również na takich branżowych portalach jak chronmyklimat.pl czy ulicaekologiczna.pl. Kilka tekstów znajdziesz także na Balticarium, czyli na portalu edukacyjnym dla dzieci i dorosłych o świecie Morza Bałtyckiego. Z kolei w studenckim magazynie Outro ukazał się wywiad-rozmowa na temat zrównoważonego transportu. W ramach współpracy z WWF powstała seria tekstów do kampanii „Punkt krytyczny – Energia odNowa”. A Filip jako pierwszy testował w Łodzi usługę carsharingu od Easyshare.

Od czasu do czasu wypowiadam się na tematy ekologiczne także przed kamerami TVN oraz TVN24. Można mnie także co jakiś czas posłuchać w audycjach w radiowej Trójce oraz Czwórce. W ramach kampanii „Pomorskie nie marnuje” udzieliłem wywiadu o ekologii w mainstreamie. W artykule pt. „Póki nie jest za późno”, który ukazał się w branżowym czasopiśmie „Energia i Recykling”, opowiadam o emisjach CO2 i o nadziei związanej z technologiami usuwania tego gazu. O tym, co powinieneś wiedzieć o śladzie węglowym wypowiadałem się na łamach Fundacji dotlenieni.org oraz w ich Zielonym Raporcie 2022. A jak lubisz podcasty, to polecam posłuchać odcinka Urbcast, w którym opowiadam Marcinowi Wojciechowi Żebrowskiemu o tym, jak szkodzimy planecie budując

janusz-rmf

Ile blog ma czytelników i fanów?

Temat ekologii nie jest najpopularniejszy w internecie, więc nie ma co się porównywać z największymi graczami blogowego świata. Ale i tak uważam, że wynik w okolicach 40 tysięcy wyświetleń i 28 tysięcy UU miesięcznie jest całkiem zacny. Wyświetleń bywa zresztą ostatnio jeszcze więcej.

Blog jest też obecny w social mediach – profil na Facebooku obserwuje ponad 7 400 osób, a na Instagramie mam około 4 600 followersów. Od listopada 2018 r. działa również Eko-scytujący newsletter, do którego zapisało się już 1000 osób (do czego zachęcam).

Jak się ze mną skontaktować?

Najprościej będzie skorzystać z formularza kontaktowego poniżej. Jeżeli podobają Ci się artykuły, masz uwagi, albo chcesz zaproponować temat lub współpracę – napisz do mnie!