Książka „CO2. Gaz wokół nas”

Skąd pomysł na książkę?

Pomysł na napisanie swojej książki chodził mi po głowie już od dość dawna, czyli gdzieś w 2019 roku. Gromadziłem różne źródła. Notowałem pytania, na które nie znam odpowiedzi lub zagadnienia, które warto by było pokazać z szerszej perspektywy. Albo ciekawostki związane z CO2. Prowadząc bloga, a przede wszystkim szukając wiadomości do newslettera, co jakiś czas trafiałem na różne doniesienia związane z emisjami, śladem węglowym, czy technologiami mającymi uratować nas przed katastrofą klimatyczną. Można więc powiedzieć, że byłem (i nadal staram się być) na bieżąco.

Ale moja bliższa znajomość z najważniejszym antropogenicznym gazem cieplarnianym zaczęła się jeszcze wcześniej, bo już na studiach, czyli w latach 2001-2006. Najpierw zrobiłem prezentację o handlu emisjami na zajęcia, o ile pamięć mnie nie myli, z zarządzania środowiskiem. Temat na tyle mnie zaintrygował, że potem napisałem o handlu emisjami pracę magisterską. A później to już wkroczyłem na ścieżkę zawodową, która od początku była (i nadal jest) związana z dwutlenkiem węgla i proklimatycznymi projektami redukującymi jego emisje.

Poza tym własna książka ma być dla mnie takim dopełnieniem blogerskiej „kariery”. Chce się po prostu podzielić moim spojrzeniem na CO2, także przez pryzmat mojego doświadczenia zawodowego, jak również pokazać ciekawostki i nieznane fakty oraz historie związane z tym gazem. Sam podczas zbierania materiałów i czytania różnych źródeł niejednokrotnie byłem w szoku, że „coś takiego” miało miejsce, albo że „takie rzeczy” są związane z dwutlenkiem węgla.

ksiazka-CO2-okladka-mockup-1

Co znajdziesz w tej książce?

Chyba najlepiej i najkrócej na to pytanie odpowie hasło sprzedażowo-informacyjno-promocyjne, które wymyśliłem.

Książka, dzięki której zobaczysz otaczający cię gaz z innej perspektywy.

Jestem jeszcze w trakcie pisania książki, ale pomysły na jej treść oczywiście mam od dawna. Część rozdziałów i podrozdziałów mam już rozpoczętą, ale w wielkim skrócie w książce „CO2. Gaz wokół nas” znajdziesz:

Wszystkich potencjalnie ciekawych tematów związanych z CO2 i tak w książce nie opiszę. Mogę za to zdradzić…

Czego nie znajdziesz w książce?

Moja książka nie będzie zatem żadnym poradnikiem, tylko popularno-naukową pozycją dla ludzi ciekawych świata i chcących poszerzyć swoje horyzonty.

Kiedy ukaże się książka?

Zaplanowałem sobie, że książka „CO2. Gaz wokół nas” będzie miała premierę w 7. rocznicę powstania bloga. Życie jednak lubi płatać figle i przez różne perypetie wydanie książki musi jednak poczekać.

Jednak nie porzucam projektu pt. książka, więc jeżeli jesteś nią zainteresowany, to już teraz…