Stacja benzynowa w stylu ekologicznym

Stacja benzynowa nie jest tym, co lubimy. Choć dla pewnej futurystycznej, ekologicznej i polskiej moglibyśmy zmienić zdanie.

Zacznijmy od tego, że od 16 do 18 listopada będzie się odbywał w Berlinie Światowy Festiwal Architektury. I tam będą przyznawane nagrody dla ukończonych budynków i tych, które dopiero powstają. W tej drugiej kategorii są budynki sklasyfikowane w grupie eksperymentalnej i infrastrukturalnej. I w tej grupie startuje stacja z Polski. I to jaka!

Stacja benzynowa
Stacja benzynowa / Źródło: WAF

Stacja benzynowa, jakiej jeszcze nie było

Stacja benzynowa opracowana przez Macieja Jakuba Zawadzkiego z pracowni KAMJZ ma trzy piętra, na których można tankować auta benzynowe, wysokoprężne i elektryczne (o autach słonecznych na razie cicho sza). Co ciekawe jednak, pochyłe wjazdy (i wszystkie inne pomieszczenia użytkowe) będą wyłożone specjalną matą, która ma pobierać energię produkowaną przez koła podjeżdżających nią samochodów, która będzie następnie zamieniana na prąd, który zasili pompy oraz oświetlenie w całym budynku.

Stacja benzynowa
Stacja benzynowa / Źródło: WAF

Koncepcja tego futurystycznego dystrybutora, że tak powiemy, jest częściowo pasywna (potrzebuje minimum energii z zewnątrz) – to dobrze. Poza ty woda deszczowa ma być zbierana z dachu i wykorzystywana w myjni. Na najwyższym piętrze będzie też mini park, no bo dlaczego niby miałoby go tam nie być? To tak, jak stok narciarski na dachu spalarni śmieci.

Hit polega na tym, że oprócz brania udziału w konkursie, są plany, by stacja powstała gdzieś na południu Warszawy. A potem projekt takiej eko-scytującej stacji ma być wykorzystywany gdzie indziej, w zgodzie z panującymi w danym miejscu warunkami. Czyli na przykład tam, gdzie wieje, stacja benzynowa będzie miała wiatraki, a tam, gdzie jest dużo słońca, będzie miała więcej paneli słonecznych. Świetnie. Ale czy nie moglibyśmy w ogóle zrezygnować ze stacji pełnych benzyny i ropy na rzecz designerskich stacji ładowania samochodów elektrycznych? Na przykład takich, jakie czasami wrzucamy na naszego Instagrama.

Stacja benzynowa
Stacja benzynowa / Źródło: WAF

Źródła: WAF, KAMJZ