Andrzej Mleczko podpowiada, jak segregować odpady

Segregacja odpadów może być wyzwaniem. Często brakuje nam wiedzy, jak segregować odpady, zwłaszcza te bardziej problematyczne. Ale z pomocą przychodzi Andrzej Mleczko, który na potrzeby kampanii edukacyjnej Elektro 3000, realizowanej przez RLG Repack Polską Organizację Odzysku Opakowań, stworzył zabawne rysunki odnoszące się do ważnych zasad segregacji na 5 frakcji. Czas je sprawdzić!

Bioodpady wyrzucaj luzem

Bioodpady wyrzucaj do brązowego pojemnika luzem, bez żadnego worka foliowego. Opcjonalnie możemy użyć do tego celu specjalnej torebki kompostowalnej, która posiada odpowiednie oznaczenie. Dlaczego to takie istotne? Plastik zanieczyszcza frakcję bio, z której powinien powstać czysty, pozbawiony mikroplastiku kompost. Później, możesz z takiego kompostu skorzystać, żeby użyć go np. w swoim ogródku – sprawdź, czy taką możliwość oferuje Twoja gmina.

bioodpady

Zgniataj odpady przed wyrzuceniem

To ważne, aby zgniatać odpady przed wyrzuceniem – zarówno plastikowe butelki, metalowe puszki po napojach, jak i pudełka oraz kartony. Jeśli tego nie robimy, śmieciarki “wożą powietrze”, zamiast jak największej ilości odpadów. Zgnieciona butelka zajmuje tylko ok. 20% swojej pierwotnej objętości. Taka oszczędność miejsca to nie tylko mniej zanieczyszczonego przez jeżdżące “na pusto” śmieciarki powietrza, ale także porządek w śmietnikowych altankach, gdzie z pojemników nie wysypują się np. pudła po paczkach kurierskich.

zgniataj odpady

Papiery higieniczne wrzucaj do pojemnika na zmieszane

Musisz wiedzieć, że chusteczki higieniczne czy papierowe ręczniki nie nadają się do recyklingu. Zawierają w sobie specjalne dodatki, żeby nie nasiąkały wodą, albo innymi płynami i dlatego należy wrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To bardzo istotne również dlatego, że zabrudzone, mokre czy zatłuszczone odpadki zanieczyszczają frakcję papieru, utrudniając recykling np. zadrukowanych kartek czy kartonów. A przecież im czystsze surowce wtórne, tym łatwiej (i taniej) poddać je recyklingowi i zrobić nowe przedmioty.

papiery higieniczne

Kartony po mleku czy soku wyrzucaj do żółtego pojemnika

Karton po tzw. żywności płynnej, czyli np. po mleku albo soku, to opakowanie wielomateriałowe. Wprawdzie składają się one w ok. 75% z papieru, ale i tak wrzucamy je do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Dlaczego? Bo właśnie takie zostały przyjęte zasady segregacji, że do żółtego pojemnika wrzuca się także odpady złożone z wielu materiałów. Ma to swoje uzasadnienie, bo w ten sposób łatwiej je odzyskać i ponownie przetworzyć.

Zazwyczaj nie udaje nam się opróżnić kartonu do ostatniej kropli i jeśli resztki płynu wyleją się na plastik to nie będzie to miało wpływu na jego zdatność do recyklingu. Natomiast jeśli zabrudzi makulaturę, to obniży jej potencjał recyklingowy. Warto jednak sprawdzić na stronie gminy, jak wygląda segregacja tego odpadu konkretnie w naszym miejscu zamieszkania, bo wytyczne w różnych rejonach Polski (niestety) mogą się w tym przypadku różnić.

kartony do żółtego

Do zielonego pojemnika tylko szkło opakowaniowe

Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko szkło opakowaniowe, czyli słoiki i butelki. Inny rodzaj szkła, z którego zrobione są np. kieliszki i szklanki, szyby czy lustra, powinien trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Dlaczego? Bo ma inną temperaturę topnienia, inny skład chemiczny i może zanieczyścić całą partię zebranego szkła, uniemożliwiając jej recykling. Generalnie przyjmij zasadę, że jeśli przedmiot ze szkła nie jest opakowaniem, to wyrzucamy go do zmieszanych. Pamiętaj też, że do zmieszanych wrzucamy też talerze i inne ceramiczne naczynia. I jeszcze zapamiętaj, że szkło można recyklingować praktycznie w nieskończoność.

szkło opakowaniowe

Segreguj odpady!

Jak zauważyła Alicja Czarnecka, zwyciężczyni konkursu zorganizowanego przez Elektro 3000 na tekst do rysunku Andrzeja Mleczki, ratowanie świata to też segregowanie odpadów. W końcu dzięki temu odpady trafiają do recyklingu zamiast na składowisko. No bo przecież:

  • odpady to tak naprawdę cenne surowce wtórne, które można wykorzystać do produkcji nowych opakowań, ale też przeróżnych przedmiotów, np. doniczek, butelek, a nawet ubrań (choć ta ostatnia forma końca życia butelki PET nie jest akurat pożądana);
  • wykorzystanie surowców z recyklingu do produkcji nowych rzeczy to znaczne ograniczenie zanieczyszczenia wody i powietrza w porównaniu do ogromnych kosztów środowiskowych użycia surowców pierwotnych;
  • odpady na składowisku potrafią nie rozłożyć się przez setki lat, jak plastik, a szkło może tam zalegać nawet i milion lat (ale za to nie zanieczyszcza środowiska tak jak mikroplastik).

segreguj odpady

Jak segregować na 5 frakcji?

Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jak segregować odpady, mogę polecić zapoznanie się z plakatem edukacyjnym narysowanym przez Luizę Kwiatkowską. Można go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, aby zawsze mieć pod ręką podpowiedź, do którego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady. A jak lubisz sobie utrwalać wiedzę w postaci  tekstowej, to sprawdź ten artykuł o segregacji na 5 frakcji.

Na koniec jeszcze mała uwaga – zasady, które tu przedstawiłem, dotyczą zdecydowanej większości gmin w Polsce. Mogą jednak zdarzyć się odstępstwa, dlatego zawsze warto sprawdzić zalecenia swojej gminy dotyczące segregacji odpadów na pięć frakcji.

Podeślij ten artykuł (ewentualnie same grafiki Andrzeja Mleczki) do osób, którym przyda się podpowiedź co do prawidłowej segregacji odpadów. A jeśli nadal masz jakieś wątpliwości w tej materii, to pisz w komentarzu, albo na blogowego maila – znajdziemy jakieś rozwiązanie.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej na potrzeby kampanii Elektro 3000 realizowanej przez RLG Repack Polską Organizację Odzysku Opakowań.

Tagi: brak