Szkło jest wieczne – wiedzieliście o tym?

Badania pokazują, że 53,5% Polek i Polaków jest przekonanych, że szkło można recyklingować kilka razy, a nieco ponad 10% wierzy, że tylko raz. Warto jednak pamiętać, że szkło jest wieczne, to znaczy można je recyklingować w nieskończoność, bez utraty jego właściwości. Naprawdę!

O tych, co by nie mówić, niesamowitych właściwościach szkła wie nieco ponad 36% badanych, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badawczy Respondi na zlecenie organizacji non-profit Friends of Glass (Przyjaciele Szkła). Oprócz Polaków w badaniu wzięli udział mieszkańcy Austrii, Chorwacji, Czechy, Francji, Niemiec, Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Szkło jest wieczne
Szkło jest wieczne / Źródło: Friends of Glass

W każdej grupie wiekowej Polaków przeważa pogląd, że szkło to najbardziej przyjazny środowisku materiał, choć najbardziej przekonani są o tym seniorzy (72,2%), a najmniej nieco młodsi Polacy (u osób w wieku 30-39 lat wskazania na poziomie 49,5%, natomiast w grupie 18-29 lat odsetek odpowiedzi wyniósł 50,8%). Widać też, że z wiekiem wiąże się bogatsza wiedza, bo to właśnie starsi respondenci najczęściej wskazywali na to, że szkło jest wieczne, to znaczy, że można je poddawać recyklingowi bez końca. I można to robić zarówno dziś, jak i jutro, w Dzień Ziemi, jak i każdego dnia w przyszłości.

Szkło jest wieczne przyjaciele szkła
Szkło jest wieczne / Źródło: Friends of Glass

Szkło jest wieczne

To już wiemy, ale warto pamiętać, że to też fascynujący materiał, w co bardzo wierzą Friends od Glass (Przyjaciele Szkła). Co to za organizacja? To wpływowe europejskie forum, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych. Skupia ono tych wszystkich, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia rodzin i dla środowiska. Nie wiemy, do jakich sklepów chodzą Przyjaciele Szkła i jakie produkty kupują, ale gdyby na ekologicznym rowerze jeździli ze swoimi szklanymi opakowaniami do sklepu bez opakowań w miastach przyjaznym rowerzystom, to w plebiscycie na codzienną eko-scytację zasłużyliby na komplet ekologicznych punktów! I nawet mogliby od nas dostać ciekawe nagrody, ha!

Szkło jest wieczne
Szkło jest wieczne / Źródło: Friends of Glass

Poza tym szkło ma jeszcze właściwości oczyszczające, że tak powiemy. Dlaczego? Podobno obraz znaczy więcej niż tysiąc słów, więc rzućcie okiem na grafikę. Fascynujące, prawda?

Szkło jest wieczne
Szkło jest wieczne / Źródło: Friends of Glass

Źródła: Wikipedia, Friends of Glass