Dach solarny i Powerwall 2 Tesli

Tesla nie spoczywa na laurach. Niedawno pokazała dach solarny, czyli ogniwa fotowoltaiczne będące jednocześnie dachem oraz Powerwall 2, czyli domowy akumulator przechowujący wytworzoną przez dach energię.

Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu czasami szpeci budynek, choć oczywiście ma sens ekologiczny. Elon Musk, właściciel Tesli, słynie jednak z nieszablonowego myślenia i pokazał ogniwa fotowoltaiczne w formie dachu. Jakież to proste, genialne i oczywiste, dlaczego nikt na to nie wpadł wcześniej? Dlaczego nikt tego nie zamontował na dachu Gigafabryki Tesli?

Po lewo Tesla Model 3, na górze dach solarny, gdzieś wewnątrz Powewall 2
Po lewo Tesla Model 3, na górze dach solarny, gdzieś wewnątrz Powerwall 2 / Źródło: Tesla

Dach solarny

Każdy segment solarnego dachu Tesli składa się z trzech warstw – wzmacnianego szkła ochronnego, specjalnej powłoki i właściwego ogniwa fotowoltaicznego. I już. Bez żadnych montowanych dodatkowo ogniw słonecznych, wszystko zgrabnie, oszczędnie i inteligentnie. Na dodatek mają być dostępne cztery rodzaje słonecznej dachówki. Z punktu widzenia człowieka dach wygląda jak zwykły dach, ale dla słońca wyglądają tak, jak panele fotowoltaiczne, więc słońce ma ochotę na nie świecić i wytwarzać nam prąd (są już takie samochody, które potrafią takie rzeczy, na dodatek z Polski).

Dach solarny Tesli - budowa
Dach solarny Tesli – budowa / Źródło: Tesla

Ponadto dach ma być bardzo wytrzymały i ma jeden smaczek. Każda rzecz od Elona i Tesli ma jakiś smaczek, by było ciekawiej. Otóż kafelki tego solarnego dachu produkowane są w technice druku hydrograficznego (to brzmi fantastycznie!), w efekcie czego mają nadruk przypominający płatki śniegu (co za ironia w produkcie mających wykorzystywać słońce, ha!), a każdy kafelek każdego solarnego dachu ma inny nadruk, więc jest jedyny w swoim rodzaju. Cena? Dach solarny ma być tańszy niż suma kosztów budowy normalnego dachu i opłat za energię elektryczną. Druga nowość to Powerwall 2.

Dach solarny Tesli - budowa
Dach solarny Tesli – budowa / Źródło: Tesla

Powerwall 2 – domowy lub firmowy magazyn energii

Montujemy go na ścianie lub podłodze. Jest on karmiony na przykład energią z dachu solarnego, dzięki czemu dom lub biuro mają prąd. Powerwall 2 magazynuje energię, więc jak nie ma słońca lub nie wieje wiatr, to oddaje to, co zgromadził. Świetnie. Powerwall 2 waży 110 kg, oferuje moc ciągłą 5 kW lub 7 kW w szczycie (w jednej instalacji może być 9 Powerwalii) i dzięki wbudowanemu inwerterowi przechowuje do 14 kWh energii (dwa razy więcej niż poprzednio). Cena? 5 tys. dolarów za urządzenie, 1 tys. dolarów za montaż i 500 dolarów kaucji.

Powerwall 2 od Tesli - wygląda jak biżuteria dla domu i na dodatek grmadzi energię
Powerwall 2 od Tesli – wygląda jak biżuteria dla domu i na dodatek gromadzi energię / Źródło: Tesla

Tesla ma własną wyspę, tak jakby

O, i jeszcze jedna rzecz świadcząca o tym, że świat się powoli zmienia na lepsze. Otóż Tesla kupiła niedawno spółkę SolarCity za 2,6 miliarda dolarów. Przypominamy, że SolarCity produkuje ogniwa fotowoltaiczne, te same, z których zrobione są opisywane wcześniej dachy. I teraz sytuacja jest taka – 5328 paneli słonecznych i 60 Powerpacków Tesli zapewni prawie 100-procentową samowystarczalność energetyczną wyspie Ta’u będącej częścią Samoi Amerykańskiej (nie jest to miejsce kluczowe dla świata, ani nawet zauważalne bez wielokrotnego przybliżania na Google Maps, ale to zawsze coś).

Taki myk pozwoli oszczędzić 600 mieszkańcom tej wyspy ponad 405 tys. litrów oleju napędowego rocznie, wykorzystywanego do generatorów prądu. A zatem mieszkańcy mają czystą energię i nic za nią nie płacą (nie płacą za olej i dostarczanie go na wyspę, co pewnie tanie nie jest, toż to koniec świata niemalże, ta wyspa!). Baterie Tesli pozwolą wyspiarzom korzystać z prądu nawet przez 3 dni bez słońca, a cała wyspa, można powiedzieć, ładuje się do 100% przez 7 godzin. Eko-scytujące!

 

Na koniec jeszcze warto zobaczyć, jak dachy solarne Tesli wyglądają na budynkach. Co by nie mówić, trudno zauważyć różnice między zwykłym dachem a dachem solarnym.

tesla-dach-solarny-4

tesla-dach-solarny-3

tesla-dach-solarny-2

Dach solarny Tesli
Dach solarny Tesli / Źródło: Tesla

 

Źródła: The Verge, SolarCIty