Lucid Air chwyta za serce

Lucid Air jest jakoś tak pociągający. Elektryczny, futurystyczny, przyjazny środowisku i skrojony po to, by uprzykrzyć życie Tesli. Podoba nam się to.

Przede wszystkim Lucid Air wygląda futurystycznie. Ma dwa silniki elektryczne (jeden na przód, drugi na tył) o mocy 1000 KM i duże baterie (100 lub 130kWh). No właśnie, baterie. Produkowane są razem z Samsungiem i podobno są bezkonkurencyjne w zakresie gęstości energii, mocy, długości życia, bezpieczeństwa i odporności na ciężkie użytkowanie, np. kilkanaście pełnych ładowań pod rząd.

Lucid Air jest też szybki – od 0 do 96 km/h rozpędza się w 2,5 s. Zupełnie jak Tesla, choć nie tak futurystycznie jak NanoFlowcell czy na tak wielką skalę jak Nikola. Lucid Air wyjedzie na drogi w 2018 roku (model na zdjęciach to prototyp, seryjna wersja może się różnić). Cena?

Lucid Air
Gdyby nie dwa niewielkie silniki elektryczne, projektanci nie mogliby zaprojektować takiego nadwozia / Źródło: Lucid

Lucid Air nie jest bezcenny

Pierwsze 255 egzemplarzy będzie kompletnie wyposażonych i przez to drogich (ponad 160 tys. dolarów). Potem pojawią się kolejne wersje, nieco tańsze (około 65 tys. dolarów). Już można wpłacać 25 tys. dolarów depozytu na pierwsze modele (2,5 tys. dolarów na seryjne, późniejsze wersje), by być pionierem w posiadaniu Lucid Air (czy będzie rekord jak w przypadku depozytów na Teslę Model 3?).

A czym jest firma Lucid? Właściwie to Lucid Motors. Powstała w 2007 roku, mieści się we wspomnianej wcześniej Kalifornii i jest wspomagana finansowo przez chińskie koncerny. Poza tym Lucid będzie zaopatrywał bolidy Formuły E w nowoczesne baterie od 2018 roku. Ponadto w 2022 roku ma ruszyć nowa fabryka Lucid (2 tys. pracowników, 130 tys. aut rocznie) w Casa Grande w Arizonie. Miejsce jak miejsce, ale smaczku całej historii dodaje fakt, że miała tam powstać Gigafabryka Tesli, ale powstała w Newadzie.

Lucid Air
Tesla wygląda przy modelu Air jakoś tak zeszłotygodniowo / Źródło: Lucid
Lucid Air
Rezerwujemy pierwszą przejażdżkę! / Źródło: Lucid
Lucid Air
Liczy się piękno wewnętrzne? Lucid Air jest zatem obezwładniająco piękny. / Źródło: Lucid

 

Źródła: Carscoops