Pozytywna zmiana w budownictwie – podsumowanie 9. PLGBC Green Building Symposium

3 października 2019 roku w warszawskim budynku The Tides odbyła się 9. edycja PLGBC Green Building Symposium. Zapraszam na podsumowanie.

Sympozjum to wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz działań PLGBC. W tym roku odbyło się z udziałem ponad 350 gości z kraju i zagranicy. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji było Driving positive change.

the-tides-warszawa-9.symposium-plgbc
W warszawskim budynku The Tides odbyła się 9. edycja PLGBC Green Building Symposium

Architektura zrównoważona

Na samym początku konferencji profesor Ewa Kuryłowicz opowiadała o innowacyjnym projekcie stacji badawczej Arctowski, która powstanie za 2 lata na Antarktydzie. Nota bene projekt zdobył niedawno srebrny medal w konkursie Win Wan Awards w kategorii Future Projects: Education. Usłyszeliśmy także ciekawe informacje na temat budynku The Tides, w którym odbywało się 9. PLGBC Green Building Symposium.

Profesor Kuryłowicz również zwróciła uwagę jaki wpływ ma budownictwo na naszą planetę. Rocznie produkuje się 22 miliardy ton betonu (to 3 tony na każdego człowieka). Do tego kończą się zasoby różnych surowców – za 25 wyczerpie się miedź, za 19 lat ołów a za 15 lat cynk. Dlatego musimy stawiać na ograniczanie ich zużycia i recykling.

stacja-badawca-arctowski-kurylowicz
Tak będzie wyglądała Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego zaprojektowana przez pracownię Kuryłowicz & Associates / Źródło: Kuryłowicz & Associates

GOZ w budownictwie

O tym w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego w budownictwie mówili też uczestnicy jednego z ciekawszych paneli dyskusyjnych: Hubert Bukowski (Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju), Jean-Marie Hauglustaine (Uniwersytetu w Liège), Maciej Kiepal (Armstrong Building Products), Andrzej Losor (Grupa Górażdże) oraz Rafał Schurma (PLGBC).

Podawali oni przykłady takich działań w ramach GOZ jak stosowanie odpadów poprodukcyjnych przy wytwarzaniu cementu (np. żużli wielkopiecowych, pyłów z elektrowni) czy recykling starych płyt sufitów podwieszanych do produkcji nowych (dzięki temu z powierzchni 10 tys. m2 uzyskano 30 kontenerów tych płyt, które wykorzystano ponownie).

Zwrócono także uwagę na fakt, że trwałe materiały oznaczają zużywanie mniejszej ilości zasobów oraz że warto podczas rozbiórek starych budynków tak przeprowadzać prace by można było wykorzystać jak najwięcej materiałów rozbiórkowych.

Circl-amsterdam
Circl – dobry przykład w budownictwie cyrkularnym / Źródło: ABN AMRO

Ikona budownictwa cyrkuralnego

Jak dla mnie najciekawsza na całym wydarzeniu była historia budynku cyrkularnego Circl stojącego w Amsterdamie, Przedstawił ją Petran van Heel reprezentujący właściciela, czyli holenderski bank ABN Amro. Tak w wielkim skrócie, to w tym budynku wykorzystano okna z innego starego budynku biurowego. Z 16 tysięcy par jeansów przyniesionych przez pracowników banku zrobiono izolację akustyczną sufitów, a ich stare ubrania przetworzono na maty akustyczne. Do tego przy budowie nie używano klejów i pianek tylko wkrętów, żeby móc później łatwiej przeprowadzać remonty i demontaż. Kiedyś napiszę o nim szerzej na blogu.

Architekci dla klimatu

Na Symposium spotkałem też znajomego architekta, który mi trochę opowiedział o idei stojącej za akcją #architekcidlaklimatu. W skrócie polega ona na tym, żeby włączyć środowisko architektów w działania mające na celu podkreślenie wagi kryzysu klimatycznego i zwrócenie uwagi na możliwości, jakimi jako projektanci dysponujemy, aby przeciwdziałać jego konsekwencjom.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ArchitekciDlaKlimatu (@architekcidlaklimatu)

Według słów jednej z inicjatorek (Justyny Biernackiej z SARP) akcja ma umożliwić również wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy architektami, aby tworzyć w budownictwie bardziej proklimatyczne standardy. Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa, którą trzeba wspierać.

Podsumowując, to była ciekawe branżowe wydarzenie. A kolejne, jubileuszowe Green Building Symposium już za rok.

 

Blog Green Projects był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

The form you have selected does not exist.

Tagi: brak