7 pomysłów na eko-prezenty

Odczuwamy mentalny opór wobec kupowania prezentów. Jednak Mikołajki za chwilę, a święta za trzy chwile, więc coś trzeba będzie kupić. Proponujemy oczywiście eko-prezenty!

Dobry prezent to taki, który… O nie, filozoficzne dywagacje o idealnym podarunku są bez sensu. Bo przecież można się wysilić i namyślić nad prezentem, ale ogrom włożonej pracy nie przełoży się na efekt. Można też kupić od niechcenia coś w supermarkecie i to będzie najlepszy prezent świata dla danej osoby. Można coś kupić, ale można też coś zrobić samemu, ale nie każdy ma fach w rękach (jak na przykład upcyklingowa mistrzyni, czyli Julia z Na nowo śmieci).

Kupowanie prezentów to czynność wysokiego ryzyka, na dodatek męcząca, bo wybór dóbr jest oszałamiający! Nie mówiąc już o tym, że kupowanie prezentów to konsumpcja, która zwiększa zużycie zasobów, zanieczyszczenie środowiska i góry śmieci na wysypiskach, więc tym bardziej tego nie lubimy.

Znaleźliśmy jednak takie eko-prezenty, które sami chcielibyśmy dostać i posiadanie których da się jakoś ekologicznie usprawiedliwić (czasami dokonując ekwilibrystyki mentalnej wysokiej klasy 🙂 )

1. Worek na pieczywo

Może nie jest to prezent na poziomie perfum Channel albo torby Louis Vuitton, ale w przeciwieństwie do nich idealnie wpisuje się na listę eko-prezentów. Dlaczego? Bo jest niezmiernie praktyczny (mieszczą się w nim nawet dwa bochenki chleba i kilka bułek) oraz estetyczny (a może być nawet spersonalizowany, ha!). Przede wszystkim jednak ten worek ogranicza do zera zużycie plastikowych foliówek, w które sprzedawcy w piekarni pakują pieczywo. A zatem podoba nam się!

lniane worki na chleb aleworek
Worki na pieczywo – przydatny i ekologiczny prezent / Źródło: aleWorek.pl

Podczas pierwszych zakupów może być nieco niezręcznie (bo jak to, chleb do worka?), ale warto się do tego przekonać, tym bardziej że przy każdej wizycie w piekarni będziecie mieć do dyspozycji wygodny i ekologiczny sposób na transportowanie pieczywa. Nam się najbardziej spodobały worki od aleWorek.pl. AleWorek jest fajny, ale pamiętajcie, że może być każdy worek, niekoniecznie z czerwonym sznureczkiem i dizjanserskim napisem.

2. Torba z upcyklingu

Kolejny eko-prezent, jaki chcemy Wam pokazać, to torba. Mówimy oczywiście o praktycznej torbie do noszenia na co dzień, do pracy, do szkoły czy gdziekolwiek indziej chodzicie z torbą. Ale nie jest to taka zwykła torba, jakich pełno w sklepach. Taka torba jest w 100% ekologiczna i zgodna z ideą zero waste dlatego, że choć dziś jest torbą, to jeszcze wczoraj mogła być choćby banerem reklamowym.

torby z upcyklingu
Tak mogą wyglądać torby z upcyklingu / Źródło (od lewej): Trashki, HO::LO, Make it!

Najfajniejsze w nich jest to (w torbach, nie w banerach reklamowych), że każda jest absolutnie, niepowtarzalnie i bezdyskusyjnie unikalna. Takie upcyklingowe torby (i nie tylko!) możecie kupić w sklepie Trashki, HO::LO albo make it! Do wyboru, do koloru! 🙂

3. Metalowy bidon

Spacerując po sklepach online, trafiliśmy na artykuł o podróżowaniu zero waste. O co chodzi? O to, by zbierać doświadczenia i wzbogacać myśli, ale nie wyrzucać przy okazji śmieci, co, jakby nie patrzeć, dobre nie jest. Wpadł nam na przykład w oko bidon Klean Kanteen – jest przyjazny środowisku przez swoją wielorazowość, a wykorzystany do jego budowy bambus urósł w sposób ekologicznie zrównoważony. Poza tym jest oszałamiająco wręcz stylowy, no po prostu iPhone czy Tesla wśród bidonów!

bidon metalowy klean kanteen reflect
Kto nie chciałby mieć takiego bidonu? / Źródło: Klean Kanteen

A czym by taki bidon napełnić? Najprościej oczywiście wodą z kranu. Na pewno znajdziecie kawiarnie, do których można przyjść z własnym kubkiem/bidonem/pojemnikiem. Obsługa zaserwuje Wam wtedy kawę, herbatę czy cokolwiek tam chcecie pić w czasie wędrówek. Taka fajna akcja oczywiście ma swój #, czyli #zwlasnymkubkiem

4. Pojemnik na jedzenie

Oprócz napojów, które oczywiście na wędrówkę wzięlibyśmy z domu (żadnych plastikowych jednorazowych butelek!), konieczne byłoby coś do jedzenia. Cokolwiek by to było, w tym pojemniku wyglądałoby doskonale!

pojemnik-na-jedzenie-klean-kanteen
Taki metalowy pojemnik powinien się świetnie nadać na prezent / Źródło: Klean Kanteen

A taki pojemnik można by wykorzystywać nie tylko w czasie podróży, ale też idąc na trening, do pracy czy wszędzie tam, gdzie można zgłodnieć. Korzystając z niego, unikniemy ekologicznej niezręczności jedzenia a plastikowych pojemników. Poza tym, jesteśmy próżni (ale to może uratować świat, tak mówią naukowcy), a ten pojemnik jest przepiękny, aspirujący i budzący pożądanie, więc chcemy go bardzo! Można go kupić w sklepie addnature.pl.

5. Metalowe sztućce turystyczne

Choć na takie nie wyglądają, to metalowe sztućce w wariancie turystycznym są świetnym prezentem. Wiemy z doświadczenia, że przydadzą się nie tylko podczas wakacyjnego trekkingu po górach, ale również wtedy, gdy nie chcecie używać jednorazowych sztućców (na piknikach, w barach, itd.).

metalowe sztućce turystyczne campz
Turystyczne sztućce są bardzo praktyczne / Źródło: addnature.pl

Zestaw nóż-widelec-łyżka może być uzupełniony o praktyczny otwieracz do butelek. Poszukajcie takiego, który sprytnie się składa, żeby zmieścił się w każdej torbie i w plecaku, a nawet kieszeni. Ten zestaw ze zdjęcia możecie kupić tutaj, a do kompletu możecie też dobrać wiele innych gadżetów przydatnych w czasie podróży małych i dużych.

6. Ciuch z recyklingu

Kolejnym prezentem z gatunku praktyczno-ekologicznych może być jakiś ciuch (o ile komuś jest potrzebny i o ile nie pochodzi od marek fast fashion). Ale żeby było bardziej ekologicznie, musi być wykonany w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu. Ja mam np. buff, zwany chustą firmy Buff, który niegdyś był plastikową butelką PET.

chusta buff infinity recycled
Praktyczny, ekologiczny i estetyczny – taki jest buff / Źródło: Buff.pl

Niestety, recyklingowa seria chust się skończyła, a szkoda, bo to bardzo przydatny i gustowny prezent. I całkiem ekologiczny. Ale możecie też poszukać czegoś z recynklingowego repertuaru Patagonii, bo mają całkiem spory wybór. Tylko pamiętajcie, że jeśli będziemy prać takie rzeczy, to niestety wyprodukujemy też trochę mikroplastiku.

7. Książki o tematyce ekologicznej

Czasami w czasie podróży mamy ochotę coś poczytać, ale papierowa książka to nie to – bo papier (z drzew!), bo waży, bo zajmuje miejsce. Tak twierdzi Filip, bo Janusz i tak woli papierowe książki, które można komuś przekazać albo oddać do biblioteki. Jakby nie było, papierowe książki Janusza są z papieru, ważą i zajmują miejsce, a e-booki Filipa można mieć w telefonie, który chyba wszyscy już mają, więc to efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. No i e-book nie waży (jednostki masy zwane MB to nie są prawdziwe jednostki masy), a poza tym zajmuje tylko wolne miejsce w telefonie, a nie w plecaku, ha! Ale do rzeczy – Filipa wciągnęła ostatnio książka „Artemis” Andy’ego Weira. Tak, to autor „Marsjanina”, który jako książka był genialny, a jako film tylko nieco mniej genialny. Artemis, którego akcja dzieje się bliżej Ziemi, bo na Księżycu, jest jednak równie nieziemsko wciągający jak Marsjanin. Polecamy!

artemis marsjanin andy weir
Te książki, jak się dobrze zastanowić, mogą się nadać jako eko-prezenty / Źródło: lubimyczytac.pl

Ale zaraz, zaraz, słyszę zawodzenie, że co to za dziwy, by na blogu ekologicznym polecać książkę science-fiction o ludziach żyjących na Księżycu. Cóż, jak tak dalej pójdzie z zanieczyszczaniem środowiska i ocieplaniem się klimatu, to może będziemy musieli wyemigrować na inną planetę, by przedłużyć gatunek? W tym sensie „Artemis” i „Marsjanin” są bardzo ekologicznymi książkami!

książki zero waste
Te książki polecamy jako eko-prezenty / Źródło: znak.com.pl

A jak już poszukujecie na prezent coś faktycznie ekologicznego do czytania, ale niekoniecznie nieziemsko-księżycowego, to polecamy „Sekretne życie drzew” albo inne książki Petera Wohllebena. Idealnie na eko-prezenty nadają się również książki o tematyce zero waste, czyli „Pokochaj swój dom” Bei Johnson oraz „Życie zero waste” Kasi Wągrowskiej. Pisaliśmy już o nich we wcześniejszym wpisie o zero waste

Pamiętajcie o ekologicznych świętach

Eko-prezenty eko-prezentami, ale nie tylko one liczą się podczas świat, prawda? Prawda! Więc w ramach świątecznych przygotowań przeczytajcie nasz zeszłoroczny (ale jakże aktualny) wpis o tym, co zrobić, żeby święta były ekologiczne. Dowiecie się z niego, w co pakować prezenty i jaka choinka jest najlepsza dla ekologa – Filip mówi, że żadna, a Janusz, że taka z upcyklingu (w tym roku znowu zaczniemy się o to spierać 😉 ).

eko-prezenty green projects
Eko-prezenty aż proszą się o eko-opakowanie / Źródło: Unsplash.com; Foto: Nathan Lemon

Podobają się Wam nasze propozycje na eko-prezenty? Sprezentujecie komuś coś z naszej listy? A może macie inne ciekawe propozycje na ekologiczne podarunki?

 

Dziękujemy sklepowi addnature.pl za prezentowe podpowiedzi.

The form you have selected does not exist.