8. PLGBC Green Building Symposium – inspirująca konferencja branży zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC organizuje 8. edycję PLGBC Green Building Symposium. To największe i najbardziej inspirujące wydarzenie branży zielonego budownictwa odbędzie się 4 października br. w Centrum Praskim KONESER w Warszawie.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 20 prelegentów z kraju i z zagranicy, uznane organizacje i firmy – w sumie około 400 uczestników! Tegoroczny program Symposium przewiduje zagadnienia odpowiadające 4 megatrendom związanym z green building.

PLGBC Green Building Symposium baner

Megatrendy w sektorze zrównoważonego budownictwa

W ramach sesji CERTYFIKACJA BUDYNKÓW W PRAKTYCE będzie można posłuchać o monitorowaniu zrównoważenia budynku i i znaczenia certyfikatu dla użytkowników. Zaprezentowane zostaną również najnowsze narzędzia, które może wykorzystywać właściciel i zarządca budynku. Jednym z prelegentów będzie Martin Townsenddyrektor ds. zrównoważonego rozwoju BRE, czyli instytucji odpowiadającej za certyfikaty BREEAM.

Kolejny blok tematyczny to ZDROWIE I KOMFORT, czyli najnowsze trendy i wyróżniające się praktyki w zakresie projektowania oraz aranżacji przestrzeni biurowej. Przedstawione zostaną przykłady dla tworzenia przyjaznych i naturalnych przestrzeni, na przykład takie z wykorzystaniem biophilic design. Brzmi ciekawie!

Jak dla mnie interesująco zapowiada się sesja dotycząca GREEN INNOVATIONS, podczas której można będzie usłyszeć o trendach i najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach budownictwa ekologicznego, które wpływają na rynek budownictwa i nieruchomości. Z dobrze poinformowanego źródła wiem, że Daniel Hojniak ze Sweco Consulting będzie opowiadał o londyńskim budynku Bloomberga – zapewniam Was, że warto zobaczyć i posłuchać tej prezentacji!

W ramach Symposium pojawi się także sesja tematyczna ZRÓWNOWAŻONE SPOŁECZNOŚCI. Poruszane będą takie tematy jak rola zrównoważonego budownictwa i potrzeb społecznych, przenikanie trendów i budowania strategii zaangażowania. Co mnie bardzo cieszy, pojawi się także prelekcja na temat idei zero waste oraz zero carbon.

PLGBC Green Building Symposium tematy
Tematyka 8. PLGBC Green Building Symposium / Źródło: PLGBC

Ciekawe tematy i uznani prelegenci

Oprócz wspomnianych wcześniej prelegentów na 8. PLGBC Green Building Symposium wystąpią między innymi:

  • Michal Kristof  z czeskiej pracowni architektonicznej CHYBIK+KRISTOF Architects and Urban Designers. W 2016 roku Michal znalazł się na przygotowanej przez Forbes liście “30 przed 30”, prezentującej najbłyskotliwszych młodych przedsiębiorców, przełomowe talenty i innowacyjne pomysły.
  • Teemu Lehtinen reprezentujący KIRA-digi Finland, który prowadzi rządowy projekt KIRA-digi, mający na celu wzmocnienie cyfrowej transformacji w fińskich sektorach nieruchomości i budownictwa.
  • Aleksander Doba, czyli nasz słynny podróżnik i kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z z Afryki do Ameryki Południowej, a ostatnio został okrzyknięty Optymistą Roku 2018.
  • Kay Killmmann z organizacji GBCI Europe, który przez 15 lat zdobywał doświadczenie w certyfikacji budynków, budowie i projektowaniu, pracując jako architekt i konsultant w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Mówi, że stara się żyć w zgodzie z zasadami “reuse-reduce-recycle”. Jeździ także na rowerze, uprawia miejski ogród i wciąż przypomina swoim dzieciom o gaszeniu światła.
  • Mateusz Płoszaj-Mazurek, architekt, który prowadzi projekty budynków pasywnych w polskim oddziale duńskiego biura architektonicznego Bjerg Architektur. W ramach doktoratu zajmuje się problematyką zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i śladu węglowego. A w wolnym czasie tworzy także swojego bloga Architektura Efektywna.

Posłuchać i porozmawiać będzie można także z przedstawicielami takich firm jak Skanska, IKEA, WSP i wielu innych. Jako patron medialny też będę w tej konferencji uczestniczył, więc spodziewajcie się potem relacji.

Jeszcze raz przypominam, że Symposium odbędzie się 4 października w Warszawie, w Centrum Praskim Koneser. Rejestracji (płatnej) można dokonać pod tym linkiem.

 

Źródło: materiały PLGBC