Firma Adidas ma plan, by w przyszłości drukować ze śmieci pływających w oceanach buty, które będą idealnie pasowały do kształtu stopy i sposobu chodzenia rybaków. Klientów znaczy, choć rybacy też są ważni w tej historii. No dobra, po kolei, czym są zatem Adidasy 3D z morskich śmieci?
Adidas to niemiecka firma, która produkuje buty. Parley z kolei to organizacja, która ma zjawiskowo piękną stronę internetową (tylko spójrzcie!) i której leży na sercu dobro oceanów oraz stworzeń je zamieszkujących. Drukowanie w technice 3D to zmyślna, obiecująca technika „szycia” na miarę części zamiennych, ubrań, jedzenia i wszystkiego, co tylko ludzie z wizją sobie wykoncypują. A oceany są zaśmiecone niewyobrażalnymi ilościami odpadów i plastików. A teraz te wszystkie elementy połączmy w jedno. I co nam wyszło?
Otóż wyszły nam sportowe buty Adidasa, które zostały wydrukowane w technice 3D, ale nie ze specjalnego, przestrzennego „tuszu” lub tonera, ale z przetworzonego plastiku zebranego z oceanu (górna część butów) oraz zużytych sieci rybackich (podeszwa). Po co? Sportowe buty Adidasa wykonane z materiałów, które jeszcze do niedawna zaśmiecały środowisko, są ładne, fajne, ekologiczne i niosą jakiś pożytek mieszkańcom oceanów (i nam przy okazji też).
Oczywiście mamy pewne wątpliwości – po co kupować nowe buty, nawet jeśli są uber ekologiczne, skoro stare jeszcze dają radę i są tak przyjemnie zużyte w unikalnych dla każdego miejscach, że doskonale przylegają do stopy i można w nich przejść pół kraju? Poza tym oszczędniejsze (w sensie czasu, pieniędzy i energii) będzie przechwycenie plastików, zanim trafią do oceanu, niż wyławianie ich stamtąd. No i jeszcze mamy taki pomysł, choć zalatuje on ekstremizmem organizacyjnym, by te buty można było kupić tylko w miastach nadmorskich, bo przewożenie ich w głąb kraju jest drogie, wymaga energii i w ogóle zaprzecza idei lokalności. Ale nie wiemy, czy nastawiony na zysk Adidas by na to poszedł.
Źródła: IFL Science , Parley