BIOrę, czyli zakupy w stylu „zero waste”

Na początku roku ruszył w Poznaniu sklep BIOrę. Nie jest to jednak taki zwykły sklep. Działa on bowiem w duchu zasady zero waste

Skąd się w ogóle wziął pomysł na taki sklep? Otóż dwie dziewczyny – Paula i Sara – to fanki zdrowego odżywiania i bycia fit, a przy okazji studentki poznańskiego AWF-u. Brakowało im miejsca na mapie Poznania, gdzie bez problemu można kupić żywność ekologiczną na wagę (najbliższy sklep to Nagie z natury, ale to nad Wisłą a nie Wartą). Dlatego postanowiły otworzyć własny sklep. I jak widać na zdjęciach, z powodzeniem to zrobiły.

BIOrę – jedyny sklep bez opakowań w Poznaniu / Źródło: zasoby własne

Asortyment obejmuje różne produkty w wariancie eko, bio i organicznym (w dowolnej konfiguracji). Możecie zatem tam kupić przeróżne płatki, kasze, makarony (gryczany, ryżowy, kukurydziany i z grochu), albo mąki (aż 13 rodzajów, np. amarantusowa, migdałowa, kasztanowa). Są też herbaty i przyprawy z całego świata, a także bakalie różnej maści i pochodzenia. Musicie tylko uważać na nerkowce, bo mogą mieć działanie usypiające, a przynajmniej tak podziałały na pewnego 2,5-latka ;).

Zgodnie ze słowami Sary, asortyment sklepu będzie się stale powiększał. W planach oprócz większej ilości warzyw i owoców jest nawet wakacyjna produkcja własnych bio/eko/organicznych przekąsek, past i innych wiktuałów. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że w sklepie możemy zrobić zakupy zgodnie z ideą zero odpadów. Czyli jak, zapytacie. Ano obowiązuje tam zasada…

BIOrę zakupy do własnych opakowań

Właśnie tak. W tym sklepie możecie nabyć coś z bogatego asortymentu wprost do przyniesionych z domu własnych opakowań. Jak to działa? Bardzo prosto – po tradycyjnym przywitaniu w dowolnym języku prosicie o produkt, który jest Wam potrzebny i pokazujecie swoje opakowanie. Ten ostatni element jest bardzo ważny, bo dzięki temu kupicie daną rzecz z 5% rabatem (inne rabaty ogłaszają często na swoim Facebookowym fanpejdżu).

BIOrę sklep zero waste poznań 2
Żywność ekologiczna w sklepie BIOrę do wyboru, do koloru / Źródło: zasoby własne

Jeśli macie wątpliwości czy można legalnie (choć to chyba niewłaściwe słowo) kupować do własnych pojemników czy słoików, to przeczytajcie wpis Julii z bloga Na nowo śmieci. Szkoda, że brakiem zrozumienia wykazuje się instytucja, której zwyczajowa nazwa wywołuje popłoch i podnosi ciśnienie krwi wszystkim tym, którzy na co dzień mają do czynienia ze sprzedażą jakiejś żywności. Liczymy na to, że nie będą się aż tak bardzo czepiać dziewczyn z BIOrę i pozwolą im w spokoju prowadzić jakże potrzebny sklep, w którym można kupować bez opakowań.

A co jeśli nie macie akurat przy sobie żadnych domowych opakowań a nie chcecie sobie brudzić kieszeni? Nie ma z tym problemu. Dziewczyny zapakują wszystkie produkty w papierowe torebki, w słoiki lub butelki, a nawet w bawełniane woreczki jeśli trzeba.

Sklep BIOrę jest w Poznaniu

Stacjonarny sklep BIOrę mieści się w samym centrum Poznania na ulicy Garbary 44/2. Czynny jest raczej w standardowych godzinach otwarcia podobnych lokali, a więc w dni robocze od 10 do 18 oraz w sobotę w godzinach 10-14. Zgodnie z naszą tajemną wiedzą planują też otwarcie drugiego sklepu w Poznaniu, a także sklepu internetowego – byłoby super!

BIOrę sklep zero waste Poznań x1
Sklep BIOrę – chyba dacie się skusić? / Źródło: zasoby własne

Ale póki co, jeśli chcecie bezproblemowo dostać się do sklepu na Garbarach, to skorzystajcie z komunikacji miejskiej (2 min pieszo od przystanków), albo przyjedźcie rowerem (może być też publiczny – najbliższa stacja jest na Placu Bernardyńskim). Możecie też przy okazji zwiedzania Starego Rynku nieco odbić od utartych ścieżek by wstąpić do BIOrę i zakupić jakąś zdrową przekąskę. Samochód sobie zdecydowanie odpuście (nawet jak przeanalizujecie ekorozważania Filipa), bo po prostu ciężko w tamtej okolicy zaparkować.

Tymczasem nieco ponad rok od napisania tekstu…

W Poznaniu są już dwa sklepy BIOrę!

Właśnie tak! W tak zwanym międzyczasie nastąpiło kilka zmian. Pierwsza, dość istotna, to zmiana właścicielek. Od września 2017 roku są nimi Gosia i Asia. Druga, to uruchomienie sklepu internetowego – możecie być pewni, że jak złożycie zamówienie, to przyjdzie ono zapakowane całkowicie zgodnie z ideą zero waste.

Kolejną zmianą jest rozszerzenie asortymentu o różnego rodzaju gadżety ułatwiające bezodpadowe życie, np. bidony i butelki (stalowe lub z trzciny cukrowej), metalowe słomki (o ile ich w ogóle potrzebujecie) czy szczoteczki do zębów z bambusa. Ale nie tylko, bo można teraz kupić także środki czystości na wagę, takie jak proszki do prania lub mydła w płynie, a także środki chemiczne do samodzielnej produkcji domowych mikstur sprzątających (czyli boraks, soda oczyszczona i kalcynowana, nadwęglan sodu).

Ostatnią, wielce istotną zmianą jest otwarcie drugiego sklepu w Poznaniu. Hurrrrra! Od 8 września 2018 r. działa on w lokalu przy ulicy Kościelnej 15 na Jeżycach. Osobiście uważam, że to bardzo dobra decyzja. Po prostu będę miał do BIOrę  zdecydowanie bliżej niż do tej pory 🙂

A Wy korzystacie z tego typu sklepów zero waste? Chcielibyście by w Waszych miastach działały podobne sklepy? A może już działają lub radzicie sobie w inny sposób z zakupami bez opakowań?

 

Więcej informacji o sklepie znajdziecie na stronie internetowej BIOre.com.pl