Dom Solace jest polski, ekologiczny i fascynujący

Solace oznacza po angielsku ulgę, pocieszenie. Solace to również nazwa polskiej firmy, która wymyśliła eko-scytujący dom przyszłości.

Co trzeba wiedzieć? Dom Solace przyjeżdża na plac budowy w jednym kontenerze. Otwieramy kontener i wyciągamy poszczególne elementy domu, a następnie składamy go w całość. Zupełnie jak meble z odważnej i świadomej ekologicznie Ikei. „Budowa” domu ma trwać jedynie 72 godziny. Fascynujące!

Dom Solace na wizualizacji
Dom Solace na wizualizacji / Źródło: Solace

Po tym czasie na powierzchni 35 m2 otrzymujemy mieszkanie o powierzchni 45 m2 (dodatkowa powierzchnia 10 m2 to zasługa antresoli, gdzie również mieszczą się wszystkie instalacje; większy dom jest w planach). Gdy zamontujemy sobie na dachu panele fotowoltaiczne (18 sztuk o łącznej mocy 6 kWp, dostarczane są w kontenerze, montaż przez elektryka nie wchodzi w cenę domu), wówczas jesteśmy samowystarczalni energetycznie i stajemy się prosumentami, to znaczy „sprzedajemy” nadmiar wytworzonej energii. A tej energii do sprzedaży będzie sporo, bo dom Solace zużywa 10 razy mniej energii niż zwykły dom. Co za solace, znaczy ulga dla portfela!

Dom Solace jest nie tylko…

Szybki w budowie, ale też przepięknie minimalistyczny – na przykład drewniane ściany są tak zrobione, że po montażu nie trzeba ich malować ani w żaden inny sposób przygotowywać do użytku. Mówiąc wprost, po postawieniu ścian można wieszać obrazki i mieszkać. Dom Solace jest również ekologiczny. Zastosowane do budowy drewno (to jest szatańsko niesamowity materiał!) oraz proces produkcji o ograniczonej do minimum szkodliwości dla środowiska to elementy podkreślające eko-scytującość domu Solace.

dom solace ekologiczny
Dom Solace z każdej strony / Źródło: Solace

Tani i samowystarczalny energetycznie

Gdy w kwietniu 2017 roku zapytaliśmy o izolację drewna, Bartłomiej Głowacki z Solace odpowiedział: „Nie możemy za dużo mówić o samym materiale (czyli o kapsułkach z powietrzem między ścianami), gdyż jesteśmy w czasie procesu patentowego. Jest to jednak materiał, który pozwala na uszczelnienie drewna. Domy drewniane zazwyczaj nie osiągają wysokich parametrów termoizolacyjności – są nieszczelne. Przy zastosowaniu naszego materiału jest to możliwe i dom osiąga bardzo wysoki standard energetyczny nawet do NF15„. Dzięki temu Dom Solace jest powściągliwy w konsumpcji energii – potrzebuje ledwie 15 kWh energii rocznie na metr kwadratowy (inne domy też są mocne w kwestii zużycia energii). Cena?

Dom Solace w wariancie prosto z paczki kosztuje 100 tys. złotych netto. To 2 272 zł za m2. I do tego niskie rachunki za energię w przyszłości. Ciepło do ogrzewania pochodzi z pompy ciepła HVAC, a na wyposażeniu jest również system rekuperacji powietrza oraz odzysk ciepła na wodzie. Za dom wyposażony już w te wszystkie systemy zapłacimy 150 tys. złotych netto. Twórcy twierdzą, że to najtańszy w Europie dom wysokiej jakości, zeroemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, a do tego możliwy do zrecyklingowania w 80%.

W 2017 roku powstał już jeden budynek prototypowy służący do zbierania doświadczeń (niepozorny pawilon 24 przy ulicy Bartyckiej 24 w Warszawie). Ale pomysłodawcy na tym nie poprzestali i od niedawna…

Dom-Solace-ekspozycyjny-warszawa
Tak prezentuje się wybudowany dom Solace / Źródło: Solace.house

Dom Solace można już oglądać!

Jak to bywa z nowatorskimi projektami wdrożenie może trochę trwało (nieco ponad rok). Projektanci zaprosili do przedsięwzięcia wiele firm, aby pomogły w przygotowaniu prefabrykatów, wyposażenia oraz terenu zewnętrznego. Dzięki temu 26 września w Warszawie, przy ul. Rektorskiej 4 stanął dom ekspozycyjny.

Jakie dokładnie materiały zostały użyte? Podstawą konstrukcji jest płyta MFP, która nie emituje formaldehydów, więc nie ma też negatywnego wpływu na zdrowie. Drugim istotnym materiałem jest piana poliuretanowa w technologii LALLAFOM® USA, która pełni rolę izolacji. Jak się okazuje jest to wyrób ekologiczny, bo do jej produkcji zostały użyte surowce odnawialne. Konkretnie oleje z kukurydzy, buraków cukrowych i trzciny cukrowej. Piana cechuje się też zerowym poziomem emisji LZO. Brawo!

Dom-Solace-ekspozycyjny-warszawa-2
Dom Solace od strony „tarasu” też się ładnie prezentuje / Źródło: Solace

Z zewnątrz dach i część ścian zostały pokryte blachą stalową, na której zamontowano zestaw paneli fotowoltaicznych (dostarczonych przez IKEA). Elewacje dwóch ścian i małego tarasu stanowi zaś odeskowanie z modrzewia syberyjskiego. Dzięki takim rozwiązaniom dom Solace prezentuje się naprawdę elegancko. A przynajmniej nam się podoba.

W środku dom ekspozycyjny wygląda jakby został wzięty z katalogu IKEA (więcej zdjęć tutaj). I tak właśnie jest, bo wyposażenie wnętrz dostarczyła właśnie ta szwedzka firma. Efekt jest bardzo przyjemny i przestronny. Przynajmniej na zdjęciach wygląda na co najmniej dwa razy większy niż wynikałoby to z metrażu. Do kompletu wstawiono cały sprzęt AGD jaki tylko może się przydać w domu. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników pozwalających określić zużycie energii. Szczegóły techniczne możecie sprawdzić tutaj.

Dom-Solace-wnetrze
Tak prezentuje się dom Solace od wewnątrz / Źródło: Solace

Dom Solace można już zamawiać!

Po tym, jak pierwszy raz napisaliśmy na blogu o tym projekcie zaczęliśmy dostawać maile z pytaniami od zainteresowanych osób. Część z nich chciała go już wtedy kupować, ale tłumaczyliśmy, że to jeszcze nie ten moment.  Ale teraz, gdyby ktoś pytał, widoczny na zdjęciach dom można już zamawiać. Potencjalnych nabywców zachęcamy do kontaktu z pomysłodawcami.

To co, kto chciałby zamieszkać w domu Solace? 🙂

 

Źródło: Solace

[pierwotny tekst o domu Solace ukazał się na naszym blogu 24 kwietnia 2017 roku, więc go stosownie zaktualizowaliśmy]

The form you have selected does not exist.