Trendy w zrównoważonym budownictwie – podsumowanie 8. PLGBC Green Building Symposium

Zrównoważone budownictwo nie jest wcale pustym sloganem. Musi się jednak jeszcze bardziej dopasować do niedalekiej przyszłość, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Takie główne wnioski płyną z  8. PLGBC Green Building Symposium. Zapraszam na podsumowanie konferencji.

Czeskie podejście do zrównoważonego budownictwa

Pierwszym prelegentem był Michal Kristof – ogłoszony swego czasu przez Forbes jednym z najbardziej błyskotliwych młodych przedsiębiorców przed 30-tką. Opowiadał o kilku ciekawych projektach swojej pracowni architektonicznej.

Chybik-Kristof-Czech-Forestry-HQ-zrownowazone-budownictwo
Zrównoważone budownictwo w środku lasu? / Źródło: Chybik+Kristof

Niewątpliwie największe wrażenie zrobił budynek zaprojektowany w ramach konkursu na nową siedzibę główną dla Lesy České (Czeskich Lasów Państwowych). Koncepcja zakłada, że obiekt będzie wkomponowany w otaczający las i przyjmie formę czegoś na kształt konarów drzewa. Pomysł zrodził się, gdy architekci pojechali na docelowe miejsce budowy. Chcieli bowiem w jak największym stopniu skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje las.

Budynek ma powstać za 2 lata. A jak powstanie to będzie w standardzie pasywnym. Źródłem ciepła i chłodu będzie gruntowy wymiennik ciepła, a prąd zapewnią panele PV. Las również będzie naturalnym klimatyzatorem. Dodatkowo powstaną zielone dachy. Jako materiał konstrukcyjny zostanie wykorzystane drewno (warunek konkursowy). Jedyny zgrzyt jest taki, że aby ten budynek mógł powstać trzeba najpierw wyciąć kawałek lasu…

Chybik-Kristof-ekoltes-centrum-recyklingu
Tak mogłoby wyglądać każde centrum recyklingu / Źródło: Chybik+Kristof

Mnie osobiście bardzo spodobał się jeszcze jeden projekt biura architektonicznego Chybik+Kristof. Mianowicie centrum recyklingu nazwane Gallery of Trash. Koncept zakłada stworzenie okrągłego obiektu pełniącego rolę odpowiednika naszego swojskiego PSZOKu. Ale nie tylko o selektywną zbiórkę odpadów chodzi. Projekt ma być centrum edukacji na temat gospodarki odpadami oraz sklepem z przedmiotami z upcyklingu (więcej zdjęć tutaj). Pomysłodawcy sami przyznają, że idea zero waste miała wpływ na projekt. Myślę, że gdyby tak wyglądały wszystkie punkty selektywnej zbiórki odpadów, to nie mielibyśmy problemów z zachęcaniem ludzi do ich prawidłowej segregacji.

Jak ma wyglądać zrównoważone życie budynków?

Mniej więcej na to pytanie starali się odpowiedzieć paneliści sesji pt. „Życie budynku po certyfikacji – czy zrównoważony certyfikat wystarczy?”. Martin Townsend, dyrektor odpowiedzialny za system certyfikacji BREEAM, stwierdził, że przydałaby się większa transparentność danych w zakresie zużycia energii przez budynki i najemców. Mogłoby to zachęcić zarządców albo użytkowników innych budynków do tego, aby ograniczać zapotrzebowanie na energię. Uważa także, że w niedalekiej przyszłości zmieni się model biznesowy związany z komfortem wewnętrznym w budynkach. Firmy będą oferowały ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie w formie usługi, czyli będą gwarantować określone parametry w określonym czasie.

Cosmin Cotora – dyrektor ds. rozwoju  w Cerway, firmie odpowiedzialnej za certyfikację w standardzie HQE – zwracał uwagę jak ważny jest poziom informacji na temat efektywności energetycznej budynku. Jako przykład podał Francję, gdzie mimo, że istnieje pewnie opór przed smart meteringiem (kwestie prywatności), to jednocześnie obowiązkowe jest informowanie mieszkańców o sposobach efektywnego ogrzewania czy używania oświetlenia.

zrownowazone-budownictwo-smart-building-konferencja-plgbc
Zrównoważone budownictwo musi oszczędzać energię / Źródło: zasoby własne

W dyskusji pojawił się pomysł ustanawiania w każdym budynku stanowiska „sustainability ambassador”. Taka osoba byłaby łącznikiem pomiędzy energooszczędnym użytkowaniem budynku a jego użytkownikami. Nie tylko promowałaby zrównoważone budownictwo, ale służyłaby także wiedzą z zakresu instalacji budynkowych i fizyki budowli. Celem byłoby oczywiście ograniczanie zużycia energii.

Budynki będą bardziej zielone i bardziej smart

Taką tezę sformułował Teemu Lehtinen odpowiedzialny na co dzień za cyfrową transformację w fińskich sektorach nieruchomości i budownictwa. Według niego niezwykle istotna będzie otwartość i interoperacyjność ekosystemów informatycznych, które funkcjonują w budynkach. Do tego optymalizację zużycia energii mogłaby załatwiać za nas sztuczna inteligencja wykorzystująca uczenie maszynowe. Przewiduje także, że do 2060 roku AI będzie w stanie wykonywać wszystkie zadania obecnie wykonywane przez ludzi (nieco przerażające).

zrownowazone-budownictwo-daniel-hojniak-bloomberg
Bloomberg wzorem dla zrównoważonego budownictwa / Źródło: zasoby własne

Zdecydowanie najlepszą prezentację na konferencji miał Daniel Hojniak ze Sweco Consulting. I nie mówię tego dlatego, że to mój kolega z pracy 😉 Historia i technologia stojąca za londyńską siedzibą Bloomberga jest naprawdę fascynująca. Budynek powinien stanowić wzór dla wszystkich projektantów, bo dzięki ekologicznym technologiom zużywa o 35% mniej energii i o 75% mniej wody. Nieco więcej o tym budynku możecie przeczytać we wpisie pt. Energooszczędne budynki pilnie poszukiwane!

Zrównoważone budownictwo to również ludzie. O tym w ciekawy sposób opowiadała Joanna Ejsmont ze Skanska. Firma angażuje się w projekty prospołeczne i przy okazji swoich inwestycji tworzy między innymi małą i zieloną infrastrukturę (np. skwer z ławkami, ścieżka zdrowia). Mnie się najbardziej podobało podejście tworzenia wszelkich udogodnień dla rowerzystów na parterze (mowa o parkingach i szatniach). Dzięki temu zachęca się ludzi do pozostawienia swoich aut na parkingach i dojazdu do pracy bez dodatkowej emisji CO2 na sumieniu. Ja jestem na tak!

Zero carbon – jak to osiągnąć?

Na konferencji dyskutowano również o sposobach na to, żeby ograniczać emisje CO2 w budynkach. Jednym ze sposobów jest oczywiście zwiększanie efektywności energetycznej oraz stosowanie odnawialnych źródeł energii. Tę drogę wybrało właśnie Oslo, które zobowiązało się do ograniczenia miejskich emisji o 50% do roku 2020 (a o 90% do połowy stulecia). O swoich doświadczeniach w tej kwestii opowiadał Flemming Idsøe reprezentujący miejską spółkę zarządzającą obiektami w stolicy Norwegii. Mówił także o tym, że teraz coraz bardziej koncentrują się na stosowaniu zrównoważonych materiałach budowlanych oraz na projektowaniu budynków magazynujących energię słoneczną.

jak oszczędzać energię panel sterowania
Inteligentne systemy zarządzania energią to przyszłość / Źródło: Pixabay

W drodze do zero-emisyjnej przyszłości mogą nas wspomagać tzw. rozwiązania smart. Grupa Fortum chwali się nowatorskim projektem monitoringu mediów wśród mieszkańców osiedli. Nie chodzi tylko o pomiary zużycia, ale o stworzenie rankingu i wprowadzenie elementu rywalizacji w oszczędzaniu energii wśród sąsiadów. Projekt funkcjonował zanim weszło w życie RODO, więc nie wiadomo, czy dałoby się go teraz wdrożyć, ale osiągniecie 15% oszczędności brzmi bardzo zachęcająco. Jednym z wariantów tego projektu było dzielenie się osiągniętymi oszczędnościami finansowymi na cele charytatywne.

W podsumowaniu tego panelu Mateusz Płoszaj-Mazurek, architekt z Bjerg Architektur, zauważył, że tak naprawdę, aby w większym stopniu redukować zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych trzeba zwiększać świadomość i promować proekologiczne zachowania. Wtedy będzie można liczyć na to, że więcej ludzi zmieni swoje nawyki na bardziej przyjazne klimatowi.

Nagrody PLGBC rozdane!

Na koniec informacja, że podczas 8. PLGBC Green Building Symposium kolejny raz zostały przyznane nagrody za zrównoważone budownictwo. Wyróżnione zostały takie biurowce jak Nowogrodzka Square i Spark. W kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny” nagrodę otrzymało biuro BXBstudio Bogusław Barnaś za Eco Warsaw Tower.

bxb-studio-eco-warsaw-tower-03
Czy tak będzie wyglądał ekologiczny wieżowiec w Warszawie? / Źródło: PLGBC

Z kolei studenckim projektem roku został Solar House – nowoczesny i zasilany energia słoneczną kompleks mieszkalny autorstwa Joanny Woś. Najlepszym budynkiem z sektora publicznego zostało przedszkole w Żorach-Kleszczówce, a za zrównoważone wnętrze nagrodzono Brain Embassy. Za to wykonana w 97% z surowców odnawialnych naturalna podłoga Marmoleum Forbo Flooring Systems zdobyła tytuł „Green Product of the Year”. Więcej o zwycięzcach przeczytacie na stronie PLGBC.

Kolejna konferencja już za rok!

 

Blog Green Projects był jednym z patronów medialnych wydarzenia.