Ekologiczne prezenty dla dzieci

Już niedługo wszystkie dzieci, te mniejsze i te większe, będą świętowały swój dzień. Warto byłoby przy tej okazji zaszczepić w nich troskę o środowisko naturalne. Ekologiczne prezenty na tę okazję są jak najbardziej wskazane, więc zobaczcie, co ciekawego dla was, a przede wszystkim dla dzieci, znaleźliśmy.

Książki z ekologicznym przesłaniem

Czytanie książek powinno być czymś naturalnym i to zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Gdy dzieci są jeszcze zbyt małe na samodzielną lekturę, to my, rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie powinniśmy im czytać, czytać i jeszcze raz czytać (ale nie cały czas – bez przesady). A gdy dodatkowo chcemy, aby dzieci uczyły się szacunku dla środowiska naturalnego, naszej planety, roślin i zwierząt to powinniśmy sięgnąć między innymi po takie tytuły.

Rok w lesie

Ekologiczne prezenty - Emilia Dziubak "Rok w lesie"

Ekologiczne prezenty – Emilia Dziubak „Rok w lesie” / Źródło: emiliaszewczyk.blogspot.com

Wydana przez Naszą Księgarnię fantastyczna książka fantastycznie ilustrowana przez fantastyczną ilustratorkę Emilię Dziubak. Czy wspominaliśmy, że jest fantastyczna? Naprawdę, taka właśnie jest ta książka. Pokazuje życie lasu i jego mieszkańców w ciągu całego roku. Spotkacie tam między innymi mszyce i mrówki, kijanki w maju, martwiącego się o swoje poroże łosia, lisicę z młodymi liskami, czy marzącą o warchlaczkach lochę. Wprawdzie nie ma w niej za dużo do czytania (poza dwoma stronami ze śmiesznymi opisami występujących w niej zwierzątek), ale nie o tekst w tej książce chodzi, tylko o to co i w jaki sposób jest w niej pokazane.

Książka daje nam duży potencjał, abyśmy dziecku mogli opowiedzieć i wytłumaczyć, co się w przyrodzie dzieje, jakie zwierzęta i rośliny można spotkać w lesie. Przewidziana jest dla dzieci do lat 6, ale dorośli też powinni mieć z niej radość, ponieważ za każdym razem, gdy otwiera się tę książkę można w niej odkryć coś nowego. Zresztą sami zobaczcie jej fragmenty. Książka kosztuje obecnie coś w okolicach 30 złotych, więc nic tylko kupować na prezent.

Ostatnie drzewo w mieście

Ekologiczne prezenty "Ostatnie drzewo w mieście"

Ekologiczne prezenty „Ostatnie drzewo w mieście” / Źródło: Wydawnictwo Adamada

Kolejna pozycja, to książka Petera Carnavasa (wydawnictwo Adamada) opisująca historię małego chłopca Edwarda oraz jedynego ocalałego drzewa w mieście, które zostało… wycięte. Brzmi nieco smutno, ale ta opowieść ma pozytywne przesłanie, bowiem mały bohater po tym dramatycznym zdarzeniu postanowił uratować miasto. Jak tego dokonał? To już najlepiej sprawdźcie samemu, bo zakończenie może was zaskoczyć.

Nie będzie tam wprawdzie dużo do czytania, ale za to rysunki z pewnością przypadną dzieciom do gustu, a wy będziecie mogli dorzucić do tej historii swoje ekologiczne „3 grosze”. Dzięki tej książce możecie przekazać szkrabom, jak ważna jest zieleń w mieście, czy to drzewa i krzewy, czy to kawałek zielonego trawnika. I jak istotne jest bycie nieobojętnym na otaczającą nas przyrodę. Za niecałe 25 złotych warto nabyć tę książeczkę.

Draka Ekonieboraka

Ekologiczne prezenty "Draka Ekonieboraka"

Ekologiczne prezenty „Draka Ekonieboraka” / Źródło: emiliaszewczyk.blogspot.com

I znowu proponujemy książkę z rewelacyjnymi ilustracjami pani Emilii Dziubak. Napisana została przez dwie panie – Elizę Saroma-Stępniewską oraz Iwonę Wierzbę , a wydana przez Albus. Na 46 stronach poznajemy historię Ekonieboraka, który z ekologią ma niewiele wspólnego i na każdym kroku popełnia ekologiczne przewinienia. Brzmi znajomo? Hmmm, to może być książka o każdym z nas.

Całe szczęście z pomocą przychodzi Profesor Sumienie, który dzięki różnym ciekawostkom z całego świata uczy, jak ograniczać zużycie wody, albo jak segregować odpady. Po jej przeczytaniu nie tylko wasza pociecha będzie eko-mądrzejsza. Wy też na pewno skorzystacie, a na pewno skorzysta nasza planeta. Draka Ekonieboraka dostępna jest aktualnie za około 25 złotych, co czyni ją bardzo trafionym ekologicznym prezentem.

Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami!

Ekologiczne prezenty "Dbamy o naszą planetę. Nie sami - z rodzicami!"

Ekologiczne prezenty „Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami!” / Źródło: opracowanie własne na podstawie Biobooks

Tym razem cała seria książek o tematyce bardzo ekologicznej dla dzieciaków 5+. Wydawnictwo Biobooks  postawiło na cztery tytuły: Pstryk! Jak oszczędzać energię, Plusk! Jak oszczędzać wodę, Uff! Jak dbać o powietrze oraz Fuj! Jak mniej śmiecić. 36-stronicowe książki napisane przez Nurię i Empara Jimenez pomogą dzieciom zrozumieć pewne procesy zachodzące w przyrodzie (np. wytwarzanie energii), a także zawierają porady, jak dbać o środowisko oraz pozwalają na trochę manualnej zabawy przy wykonywaniu zabawek nawiązujących do treści danej książeczki.

Co ważne, rodzice znajdą w nich mini-podręczniki ze słownikiem opisujące w prosty sposób poważniejsze tematy takie jak odnawialne i nieodnawialne źródła energii, źródła zanieczyszczeń powietrza czy dziura ozonowa. Każda książeczka z serii to koszt 25 zł, więc albo kupicie wszystkie za jednym razem, albo macie z głowy wymyślanie prezentów na najbliższe 4 lata.

Wytwórnik ekologiczny

Ekologiczne prezenty "Wytwornik ekologiczny"

Ekologiczne prezenty „Wytwornik ekologiczny” / Źródło: Wytwórnia

Wydany przez Wytwórnię, a narysowany przez Baobaby Studio Wytwórnik ekologiczny, to jak głosi jego opis „około 2,5 m² powierzchni do mazania, kolorowania i …rozwiązywania codziennych problemów”. Problemy te oczywiście dotyczą spraw związanych z ochroną i poszanowaniem środowiska. Dziecko będzie mogło zapoznać się z takimi tematami jak świat zwierząt i roślin w mieście, gospodarka odpadami, zużycie wody czy zielona energia. Jest także część poświęcona roli pszczół w ekosystemie.

Ewidentnie Wytwórnik ekologiczny powstał w duchu „bawiąc uczy, ucząc bawi”, bo niewiele jest książek, które zachęcają do rysowania po nich, a przy tym przekazują ważne zagadnienia. Duży format, szlachetny papier, znakomity design i ekologiczna tematyka za 29 złotych – chyba nie ma się nad czym zastanawiać.

Moglibyśmy wam jeszcze polecić inne książki w tematyce ekologicznej, bo przecież na rynku jest parę innych interesujących tytułów, jak chociażby Mam przyjaciela śmieciarza i Mam przyjaciela pszczelarza ze świetnej serii Mądra Mysz wydawanej przez Media Rodzina. Albo książki Adama Wajraka, np. Przewodnik prawdziwych tropicieli, albo Zwierzęta Wajraka. Na pewno znajdziecie coś, co waszej progeniturze i wam samym przypadnie do ekologicznego gustu.

Stacja pogodowa dla najmłodszych

Ekologiczne prezenty - stacja pogodowa dla dzieci Bresser Junior

Ekologiczne prezenty – stacja pogodowa dla dzieci Bresser Junior / Źródło: Bresser

Gdy On Pierwszy był małym chłopcem podczas wakacji prowadził skrupulatne obserwacje pogody oraz pomiary temperatury (na zwykłym termometrze alkoholowym) i opadów deszczu (w misce o znanej objętości). Było to w czasach, gdy stacja pogodowa był czymś abstrakcyjnym, a zimy były tożsame z opadami śniegu (takie białe gwiazdki padające z nieba). Na szczęście żyjemy już w lepszych czasach (przynajmniej pod względem dostępu do dóbr materialnych) i możemy dzieciom sprezentować prawdziwą stację pogodową.

Stacja pogodowa Bresser Junior może pokazać dzieciakom jak szybko wieje wiatr i z którego kierunku, ile mamy aktualnie stopni oraz określić wielkość opadów deszczu. Stacja składa się z trzech kostek, które można niezależnie rozmieścić, albo postawić je razem na tyczce. Do tego wraz z instrukcją obsługi dostajemy tabelkę, w którą młody meteorolog może wpisywać swoje obserwacje i pomiary. Tym samym po latach będzie mógł się przekonać, czy faktycznie nasz klimat się ociepla. Cena około 90 zł nie jest zbyt wygórowana jak na wielofunkcyjne urządzenie pomiarowo-edukacyjne.

Słoneczna zabawka 6 w 1

Ekologiczne prezenty - Eco Toy Chameleon 6 w 1

Ekologiczne prezenty – Eco Toy Chameleon 6 w 1 / Źródło: ecogadget.pl

Mamy teraz coś dla majsterkowiczów i technicznie zorientowanych dzieciaków. Mowa o zestawie Eco Toy Chameleon z małym panelem fotowoltaicznym, który wprawi w ruch aż 6 zabawek (ale nie jednocześnie oczywiście). W pudełku znajdziemy pieska, poduszkowiec, karuzelę z samolotem, motorówkę, turbinę wiatrową oraz samochód – wszystko zasilane energią słoneczną.

Najfajniejsze jest to, że wszystkie te modele trzeba złożyć samemu (bez użycia kleju), więc oprócz walorów edukacyjnych (dziecko pewnie zapyta o technologię półprzewodnikową wykorzystywaną w ogniwach fotowoltaicznych) będzie trochę prac ręcznych i radości z własnoręcznie wykonanych zabawek. Cenowo nie jest źle, bo za ten zestaw 6 w 1 zapłacicie około 65 zł.

Ekologiczne wycieczki

Prezentem na dzień dziecka wcale nie musi być coś materialnego. Właściwie, to może się okazać, że dziecko bardziej zapamięta i więcej się nauczy, gdy spędzimy z nim czas na jakiejś ekologicznej wycieczce. Tutaj pole do popisu jest ogromne. Nie podamy wam konkretnych miejsc, a jedynie zasugerujemy jakie miejsca możecie rozważyć na cele ekologicznych wycieczek z dziećmi.

Pierwsze co nam do głowy przychodzi, to wszelkie parki narodowe (mamy ich w Polsce 23) albo parki krajobrazowe (tu mamy większy wybór, bo jest ich aż 122). Jeśli jednak nie macie żadnego z nich w pobliżu, to na pewno gdzieś niedaleko jest jakiś rezerwat (byle nie ścisły), do którego możecie się wybrać na wycieczkę by na własne oczy i uszy zbliżyć się do natury, a przy okazji objaśnić swoim dziedzicom, jakie zwierzęta i rośliny występują na danym terenie i dlaczego trzeba je chronić.

Z okazji dnia dziecka wiele instytucji związanych ze środowiskiem, zarówno z tej dobrej, jak i tej gorszej strony, organizuje zazwyczaj dni otwarte połączone ze zwiedzaniem. Sprawdźcie więc, czy w waszej okolicy będzie można odwiedzić lokalną elektrociepłownię albo oczyszczalnię ścieków. W ostateczności zostaje jeszcze ogród botaniczny albo najbliższy park.

Podobają się wam nasze propozycje? A może macie jakieś swoje pomysły na ekologiczne prezenty na dzień dziecka?

 

Źródła: Emilia Dziubak, Nasza Księgarnia, Albus, Adamada, Biobooks, Dzieci są ważne, Wytwórnia, kulturalnysklep.pl, astrozakupy.pl, ecogadget.pl

(Visited 468 times, 1 visits today)