Ile jest drzew na świecie?

Ostatnio drzewa, nomen omen, wyrosły na temat numer 1 w Polsce. I dobrze.

Dlaczego drzewa są ostatnio tak ważne? Przeczytacie o tym w naszym poprzednim wpisie, ale też dowiecie się, dlaczego drzewa są dla nas wszystkich tak ważne. Ja jestem On Drugi i choć jestem równie oburzony jak On Pierwszy trwającą wycinką drzew, to zacząłem się zastanawiać nad czyś innym. Mianowicie…

Ile jest drzew na świecie?

Oczywiście to nierealne, by to obliczyć. W Polsce i nie tylko wycięto mnóstwo drzew, ale też wiele zasadzono. Gdzieś był pożar lasu i straty, ale gdzie indziej leśne życie trwa w najlepsze. Trudno zatem odpowiedzieć na pytanie, ile jest drzew na świecie. Co najwyżej można zadbać o to, by mieć jako takie pojęcie.

ile jest drzew na świecie las gałkówek
Nawet na zdjęciu ciężko zliczyć ile jest drzew / Źródło: zasoby własne

A zatem dzięki temu, że wolontariusze liczyli drzewa w 400 tys. miejscach na świecie, a naukowcy z dostępem do zdjęć satelitarnych mieli pogląd na cały świat, można powiedzieć, że na świecie jest nieco ponad 3 biliony drzew.

W przybliżeniu daje to około 420 drzew na każdego mieszkańca ziemi. Co roku wyrasta 5 miliardów nowych drzew, ale jednocześnie umiera 15 miliardów, czyli rocznie tracimy 10 miliardów drzew mniej. Naukowcy szacują, że od początku istnienia cywilizacji liczba drzew spadła o 46%. Drzewa najgęściej rosną w rejonach subarktycznych, ale to tylko ¼ wszystkich drzew, podczas gdy 43% drzew rośnie w obszarach tropikalnych.

Kto jest leśną potęgą?

Dzięki danym Banku Światowego możemy sprawdzić, które państwa są w czołówce jeśli chodzi o lesistość swoich terytoriów. Nawet nie patrząc na mapę świata można łatwo się domyślić, że numerem jeden jest Rosja. W końcu to największy kraj na świecie, więc co jak co, ale drzew tam musi się mieścić całkiem sporo.

I tak faktycznie jest. Powierzchnia lasów w Rosji wynosi 8,15 miliona kilometrów kwadratowych, czyli zajmuje 49,8% terenu kraju. Na drugim miejscu jest Brazylia, mimo iż obszar zalesionych terenów wciąż maleje. W 2015 roku było tam 4,9 mln km2 lasów, co oznacza spadek o 10% w stosunku do roku 1990. Trzecie miejsce w światowym rankingu przypadło Kanadzie z 3,47 mln km2 (38% powierzchni).

ile jest drzew na świecie drzewa las polska karkonosze
Im więcej lasów tym lepiej / Źródło: zasoby własne

W pierwszej dziesiątce są jeszcze kolejno: USA – 3,1 mln km2, Chiny – 2,08, Kongo -1,52, Australia – 1,25, Indonezja – 910 tys. km2 (ale tu powierzchnia zmniejszyła się aż o 23% w ciągu ostatnich 25 lat), Peru – 740 tys. km2 oraz Indie – 707 tys. km2. Polska, według danych Banku Światowego, jest na 55. miejscu.

Pewnie jesteście też ciekawi, które państwo ma najwięcej lasów na swojej powierzchni. Otóż niekwestionowanym zalesionym królestwem jest Surinam, gdzie las pokrywa aż 98,3% terenu. WOW! Zazdrościmy.

Ale całkiem niedaleko nas też możemy znaleźć bardzo zadrzewiony kraj. To Finlandia, która w swych granicach ma aż 73% lasów (11. miejsce na świecie). A po sąsiedzku jest jeszcze Szwecja z lesistością na poziomie 69%. Zaskoczeniem może być dla Was fakt, że tuż za Szwecją jest… Japonia. Tak, lasy zajmują tam 68,5% powierzchni kraju (resztę zajmuje elektronika, z której zrobione będą medale na Olimpiadę). Może teraz jednak sprawdźmy…

Ile jest drzew w Polsce?

Według danych GUS za 2015 rok, w Polsce jest ponad 94 tys. km2 szeroko pojętych terenów leśnych (grunty leśne + lasy). Grunty leśne to 30,7% całkowitej powierzchni naszego kraju (tak dobrze nie było od 2000 roku), a lesistość w Polsce to 29,4%. Warto wiedzieć, choć nie wiadomo, po co komu taka wiedza, że na każdego Polaka przypada 0,239 hektara lasu. Tak leśno w Polsce nie było od 2000 roku. Ku wyjaśnieniu: grunty leśne to grunty określone jako lasy w przepisach o lasach, zrekultywowane na potrzeby gospodarki leśnej oraz tereny pod drogami dojazdowymi do gruntów leśnych. Lesistość z kolei to stosunek procentowy powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru.

ile jest drzew w Polsce
Na tej mapie widać, w jakich rejonach znajdziecie najwięcej lasów / Źródło: BIQdata

Najbardziej zalesionym województwem w Polsce jest Lubuskie, bowiem blisko połowa jego powierzchni (49,2%) stanowi lasy. Drugie pod tym względem jest województwo Podkarpackie z 38% lesistością. Na 3. miejscu jest z kolei województwo Pomorskie, które może pochwalić się wynikiem 36,3%. Za to absolutnie nie ma się czym chwalić województwo Łódzkie, które w tej kategorii wypada najgorzej – tylko 21,3% zalesienia (choć piękne lasy też tam znajdziecie).

Drzew nigdy za wiele!

On Pierwszy zdążył już w ostatnich latach zasadzić dwa drzewa (platana i jawora). Rosną i mają się całkiem dobrze, więc Wy też zasadźcie w tym roku choćby jedno drzewo. Niekoniecznie w związku z narodzinami dzieci. Może być też na złość PiS-owi 😉

Ile jest drzew na świecie?
Ile jest drzew na świecie? / Źródło: MEMnews

 

Źródła: Reference, Crazy Nauka, World Bank, GUS

The form you have selected does not exist.

Zapisz