Jak wybrać energooszczędne urządzenia?

Jeśli chcesz choć odrobinę pomóc w walce z globalnym ociepleniem, to przy okazji wymiany sprzętu AGD musisz wybierać najbardziej energooszczędne urządzenia. Tylko gdzie takich urządzeń szukać i jak sprawdzić, czy są one faktycznie energooszczędne?

Unia Europejska nam pomaga

Całe szczęście nie musimy oglądać z różnych stron pralek, lodówek czy zmywarek w poszukiwaniu tabliczki, na której to powinna być napisana moc znamionowa urządzenia. Wszystko dzięki Unii Europejskiej, a konkretnie dzięki Dyrektywie w sprawie etykiet efektywności energetycznej. Unia w ten sposób chce nie tylko, żebyśmy mniej płacili za prąd, ale przy okazji chce wypełnić narzucone na samą siebie jeden z trzech celów pakietu energetyczno-klimatycznego, tzn. zmniejszenia zużycia energii o 32,5% do roku 2030 (wcześniejszy cel to 20% do roku 2020).

Dyrektywa z 2010 roku, która zastąpiła jej wcześniejszą wersję stworzoną w 1992 roku, oraz dodatkowe rozporządzenia zawierają dokładne wytyczne na temat tego, jakie informacje muszą się znaleźć na etykietach następujących grup produktów:

  • lodówki, zamrażarki i ich kombinacje,
  • pralki, suszarki i ich kombinacje,
  • zmywarki do naczyń,
  • kuchenki,
  • grzejniki wody i zbiorniki ciepłej wody,
  • źródła światła,
  • urządzenia klimatyzacyjne.

Co ciekawe, etykiety znajdziemy także na oponach samochodowych (informują o efektywności paliwowej i klasie przyczepności na mokrej nawierzchni) oraz w nowych samochodach (tu pokazują m.in. informacje o emisji CO2/km oraz zużyciu paliwa).

ewolucja-etykiety-energetyczne-green-projects
Tak wygląda porównanie etykiet energetycznych obowiązujących na przestrzeni ponad 20 lat w Unii Europejskiej / Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Komisji Europejskiej

Komisja Europejska sama przyznaje, że „od 1995 roku unijna etykieta efektywności energetycznej w pełni się sprawdziła: 85% europejskich konsumentów korzysta z niej przy zakupie. Stała się również siłą napędową innowacyjnych zmian w przemyśle i konkurencji ze względu na stopniowe wprowadzanie na rynek nowych produktów o coraz wyższych klasach energetycznych”.

Czytamy nowe etykiety energetyczne!

Po latach obowiązywania etykiet energetycznych z różnymi skalami literkowymi dla różnych produktów (gdzieniegdzie z dodatkowymi plusami), Unia postanowiła ułatwić życie konsumentom. W 2017 roku uchwalona została nowa Dyrektywa w sprawie etykiet efektywności energetycznej. Na jej podstawie ostatnio weszły w życie przepisy, które ujednolicają dotychczasowe skale. Oznacza to, że na wszystkich nowych etykietach będzie siedmiostopniowa, kolorowa skala od A do G.

Od 1 marca 2021 r. nowe etykiety będą widoczne na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach. Od 1 września 2021 r. ten sam wzór etykiet będzie obowiązywał także na źródłach światła. W kolejce na nowy termin zaktualizowanego etykietowania czekają jeszcze inne grupy produktów, takie ja np. odkurzacze, laptopy czy klimatyzatory.

Ważne jest to, że po zmianach nie będzie już (ale najprawdopodobniej tymczasowo) produktów w najwyższych klasach energooszczędności, czyli A. Dlaczego? Ano dlatego, że po zmianach dotychczas najbardziej energooszczędne urządzenia z oznaczeniami A+, A++ i A+++ będą się mieściły w skali od F do C (ewentualnie B).

Wszystko przez to, że przez ostatnie lata zaszedł ogromny postęp w dziedzinie energooszczędności sprzętów AGD.  Po prostu urządzenia zużywają coraz mniej energii przy zachowaniu tej samej (albo i lepszej) wydajności (tak jak np. odkurzacze). Zmiana skali da miejsce na nowe jeszcze bardziej eneergooszczędne urządzenia.

wykres-etykiety-energetyczne
Wykres pokazujący jak mniej więcej zmieni się skala na etykietach energetycznych / Źródło: etykietaenergetyczna.pl

Komisja Europejska szacuje, że dzięki nowym etykietom całkowita oszczędność energii końcowej może sięgnąć 38 TWh rocznie do 2030 r. Ta wartość odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez Węgry. Niewątpliwie przydadzą się te oszczędności, jeśli jako UE mamy osiągnąć w 2050 roku neutralność klimatyczną.

Jakie energooszczędne informacje są na etykiecie?

Generalnie zasada czytania etykiet energetycznych jest prosta – im literka jest bliżej początku alfabetu, tym lepiej. Za to pod względem kolorystycznym jest tak: im ciemniejsza zieleń, tym mniejsze zużycie energii. Trzeba jednak pamiętać, że nie można porównywać miedzy sobą oznaczeń różnych typów urządzeń, np. lodówek ze zmywarkami, albo telewizorów i piekarników, ponieważ każda z grup ma własny zakres ocenianych parametrów.

jak-wybrac-energooszczedne-urzadzenia-nowe-etykiety-energetyczne
Porównanie nowych etykiet dla lodówki, zmywarki i monitora / Źródło: Komisja Europejska

Przykład? Wskaźniki zużycia energii mogą być przeliczone na rok, albo na cykle użytkowe. Pralki są oceniane również pod kątem efektywności wirowania , a zmywarki względem efektywności suszenia. Na etykietach znajdziemy też informacje specyficzne dla danych produktów, między innymi głośność pracy (w decybelach), zużycie wody (w litrach na rok), pojemność (w litrach) czy wielkość strumienia światła oświetlenia (w lumenach).

Nowością na etykietach będą kody QR. Dzięki nim, za pomocą smartfona, każdy będzie mógł sprawdzić dodatkowe informacje techniczne urządzenia, które nas interesuje. Przy okazji polecam obejrzeć poniższy filmik, w którym Paweł Orleański w przystępny sposób wyjaśnia o co chodzi z nowymi etykietami.

Jak znaleźć energooszczędne urządzenia?

Jednym z miejsc, gdzie możemy łatwo znaleźć potrzebne informacje jest portal topten.eu. Pozwala on na wyszukiwanie i porównanie najbardziej energooszczędnych produktów należących do takich grup jak sprzęt AGD, urządzenia biurowe, oświetlenie. Co ciekawe są tam także samochody.

W ramach inicjatywy TopTen działa 15 krajowych odpowiedników tego portalu (+ 5 krajów spoza Europy). Polskie wydanie TopTen jest prowadzone przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Kiedyś baza produktów zawierała stare informacje, ale teraz widzę, że ostatnia aktualizacja była w połowie 2020 roku. Wydaję mi się jednak, że i tak baza nie zawiera wszystkich urządzeń AGD dostępnych w sprzedaży w naszym kraju (choć są też inne produkty, np. pompy ciepła).

Całe szczęście energooszczędne urządzenia możemy też wyszukiwać korzystając z porównywarek cenowych lub portali aukcyjnych. Na stronach sklepów z elektroniką i sprzętem AGD również można szukać po kryterium klasy energetycznej. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie dla każdej grupy urządzeń znajdziemy taką opcję wyszukiwania.

Energooszczędna świadomość to podstawa

Jak widać sposobów na znalezienie informacji na temat konsumpcji energii danego urządzenia czy innych parametrów pracy wpływających na zużycie energii jest wiele. Oczywiście przy wyborze nowego sprzętu powinniśmy brać pod uwagę nasze realne potrzeby co do funkcjonalności. Gigantyczna lodówka z zamrażarką raczej nie przyda się singlowi lub singielce. Z kolei LED o strumieniu światła 1000 lumenów przyda się prędzej w salonie niż w przedpokoju. Nie ma także obowiązku posiadania suszarki do prania – rozwieszenie prania na sznurku jest bardziej eko i zmniejsza nasz ślad węglowy.

jak-wybrac-energooszczedne-urzadzenia-etykiety
Od 1 marca 2021 r.  w sklepach znajdziesz nowe etykiety energetyczne (takie jak ta z lewej strony) / Źródło: zasoby własne

Równie ważne (jeśli nie ważniejsze) jest efektywne korzystanie z urządzeń zużywających energię. Co nam po najbardziej energooszczędnych sprzętach, jeśli będziemy z nich korzystać w sposób nierozsądny. Przykładowo:

  • do lodówki nie wkładamy ciepłych potraw,
  • w lodówce i zamrażarce warto zwiększyć temperatury chłodzenia (2 st. C w górę to nawet kilkanaście procent oszczędności),
  • lodówka musi mieć zapewniony odpowiedni odstęp od ściany, żeby lepiej odprowadzać ciepło z wymiennika znajdującego się na jej „plecach”,
  • LEDowa lampa, której nie będziemy gasić i tak zużyje niepotrzebnie energię,
  • monitor albo telewizor pozostawiony w trybie stand-by też bezsensownie żre prąd,
  • staraj się też nie włączać szybkiego trybu w zmywarce.

Przy okazji zachęcam do lektury artykułu o tym, jak oszczędzać energię w naszych domach.

Oczywiście jedna mniej zużywająca prądu lodówka czy zmywarka świata nie zbawi i nie zatrzyma zmian klimatycznych. Ale im więcej będzie świadomych konsumentów i energooszczędnych urządzeń, tym lepiej. I o to przecież chodzi.

Przekaż ten artykuł dalej – niech inni też wiedzą o nowych etykietach energetycznych!

 

Źródła: Komisja Europejska – Objaśnienie nowych etykiet efektywności energetycznejKomisja Europejska – Energy Efficient Products, Komisja Europejska – Evaluation of the Energy Labelling and Ecodesign Directives, etykietaenergetyczna.pl 

[Pierwsza wersja tego artykułu pojawiła się na blogu 14 marca 2016 r., ale konieczna była stosowna aktualizacja]

The form you have selected does not exist.