Jak wybrać energooszczędne urządzenia?

Jeśli chcecie choć odrobinę pomóc w walce z globalnym ociepleniem, to przy okazji wymiany sprzętu AGD musicie wybierać tylko najbardziej energooszczędne urządzenia. Tylko gdzie takich urządzeń szukać i jak sprawdzić, czy są one faktycznie energooszczędne?

Unia Europejska nam pomaga

Całe szczęście nie musimy już oglądać z różnych stron pralek, lodówek czy zmywarek w poszukiwaniu tabliczki, na której to powinna być napisana moc znamionowa urządzenia. Wszystko dzięki Unii Europejskiej, a konkretnie dzięki Dyrektywie z 19 maja 2010 roku w sprawie etykiet efektywności energetycznej. Unia w ten sposób chce nie tylko, żebyśmy mniej płacili za prąd, ale przy okazji chce wypełnić narzucony na samą siebie jeden z trzech celów pakietu energetyczno-klimatycznego, tzn. zmniejszenia zużycia energii o 20% do roku 2020.

Dyrektywa z 2010 roku, która zastąpiła jej wcześniejszą wersję stworzoną w 1992 roku, oraz dodatkowe rozporządzenia zawierają dokładne wytyczne na temat tego, jakie informacje muszą się znaleźć na etykietach następujących grup produktów:

etykieta_efektywnosci_energetycznej_GP

 • lodówki, zamrażarki i ich kombinacje,
 • pralki, suszarki i ich kombinacje,
 • zmywarki do naczyń,
 • kuchenki,
 • grzejniki wody i zbiorniki ciepłej wody,
 • źródła światła,
 • urządzenia klimatyzacyjne.

Czytajcie etykiety!

Ta zasada obowiązuje nie tylko przy zakupie produktów spożywczych. Na etykiecie efektywności energetycznej oprócz marki i modelu danego urządzenia znajdziemy coś, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli kolorowe paski i literki. Każda grupa urządzeń jest oceniana w zakresie 7 lub 10 głównych klas energetycznych oznaczonych literami:

 • od A do G dla suszarek do ubrań i urządzeń klimatyzacyjnych,
 • od A+++ do D w przypadku lodówek, pralek, zmywarek i piekarników,
 • od A++ do E w przypadku oświetlenia,
 • od A++ do G dla telewizorów, pomp ciepła do ogrzewania, okapów kuchennych, odkurzaczy oraz niektórych chłodziarek.

Generalnie zasada jest prosta – im literka jest bliżej początku alfabetu lub ma więcej „plusów”, tym lepiej. Za to pod względem kolorystycznym jest tak: im ciemniejsza zieleń, tym mniejsze zużycie energii. Trzeba jednak pamiętać, że nie można porównywać miedzy sobą oznaczeń różnych typów urządzeń, np. lodówek ze zmywarkami, albo telewizorów i piekarników, ponieważ każda z grup ma własny zakres ocenianych parametrów.

Przykład? Pralki są oceniane również pod kątem efektywności wirowania (skala A-G), a zmywarki względem efektywności suszenia (również skala A-G). Na etykietach znajdziemy też informacje specyficzne dla danych produktów, między innymi głośność pracy (w decybelach), zużycie wody (w litrach na rok), pojemność (w litrach) czy wielkość strumienia światła oświetlenia (w lumenach).

stara_nowa_etykieta_ee

Porównanie starej (do 2011 r.) i obowiązującej etykiety energetycznej / Źródło: Komisja Europejska 2015

Podobne etykiety znajdziemy także na oponach samochodowych (informują o efektywności paliwowej i klasie przyczepności na mokrej nawierzchni) oraz w nowych samochodach (tu pokazują m.in. informacje o emisji CO2/km oraz zużyciu paliwa).

Może się wydawać, że ta kombinacja literek w różnych skalach jest skomplikowana i chyba faktycznie coś jest na rzeczy, bo Komisja Europejska planuje ujednolicenie systemu etykiet efektywności energetycznej i powrót do 10-cio stopniowej skali w zakresie od A do G. Na razie jednak musimy się orientować w obowiązującym formacie etykietowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że rok do roku udział najbardziej energetycznie wydajnych urządzeń na rynku rośnie. Widać to doskonale na poniższym wykresie zaczerpniętym z ostatniego raportu Komisji Europejskiej z lipca 2015 roku oceniającego działanie dwóch dyrektyw – o etykietach energetycznych oraz o ekoprojektowaniu.

klasy_energetyczne_porownanie1

Udział urządzeń w poszczególnych klasach energetycznych (dane z Belgii) / Źródło: Komisja Europejska 2015

Energy Star oszczędza energię

Nie tylko unijny system literek i kolorowych paseczków na etykietach informuje nas o klasie energetycznej urządzenia. Od 1992 roku w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje Energy Star, czyli system oceniający efektywność energetyczną różnych urządzeń – od sprzętu AGD i biurowego, przez nowe domy i biurowce, na zakładach przemysłowych kończąc. Efekty funkcjonowania same pokazują, że warto tego typu rozwiązania wdrożyć, bowiem od rozpoczęcia programu zaoszczędzono w USA ponad 3 biliony (3 000 000 000 000) kilowatogodzin energii elektrycznej emitując przy tym ponad 2,5 tys. ton dwutlenku węgla mniej. Te liczby robią wrażenie!

EnergyStar_2014_achievements

Oszczędności osiągnięte poprzez program Energy Star w USA / Źródło: EPA

Oczywiście amerykańskich etykiet Energy Star raczej nie znajdziecie w polskich sklepach na lodówkach czy pralkach. Ale dzięki współpracy Unii Europejskiej ze Stanami możemy korzystać z tego samego oznaczenia w przypadku urządzeń elektronicznych takich jak komputery stacjonarne, laptopy, monitory komputerowe, kopiarki, drukarki, skanery i zasilacze awaryjne (tzw. UPSy). Europejska baza danych Energy Star jest naprawdę obszerna i zawiera nawet sprzęty polskich producentów.

Jak znaleźć energooszczędne urządzenia?

Jednym z miejsc, gdzie możemy łatwo znaleźć najbardziej energooszczędne urządzenia w jednym miejscu jest portal topten.eu. Pozwala on na wyszukiwanie i porównanie 10 najlepszych produktów należących do takich grup jak sprzęt AGD, urządzenia biurowe, oświetlenie, ale także samochody. Oczywiście, część z prezentowanych tam produktów może być niedostępna w Polsce lub jest dostępna na zamówienie, ale ze względu na aktualną bazę produktów jest to dość przydatne narzędzie.

W ramach inicjatywy TopTen działa 21 krajowych odpowiedników tego portalu. Niestety, polskie wydanie TopTen jest mało pomocne, ponieważ porównywarka energooszczędnych produktów prowadzona przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii jest bardzo nieaktualna. W przypadku większości produktów brak aktualizacji od września 2014 roku (czasem nawet więcej w przypadku kolektorów słonecznych i monitorów) słabo świadczy o fundacji, która ma propagować energooszczędność. Jedynie w przypadku kotłów grzewczych możemy tam znaleźć produkty aktualne na sierpień 2015 roku, ale to i tak słabo w porównaniu do głównego portalu TopTen.

Energooszczędne urządzenia możemy też wyszukiwać korzystając z porównywarek cenowych lub portali aukcyjnych (nie musimy podawać ich nazw, bo i tak każdy wie o jakie strony chodzi), a także ze stron sklepów z elektroniką i sprzętem AGD. Musimy mieć jednak świadomość, że nie dla każdej grupy urządzeń znajdziemy opcję wyszukiwania po klasach efektywności energetycznej.

Energooszczędna świadomość to podstawa

Sposobów na znalezienie informacji na temat konsumpcji energii danego urządzenia czy innych parametrów pracy wpływających na zużycie energii jest wiele. Począwszy od czytania etykiet efektywności energetycznej w sklepach, poprzez porównywarki cenowe czy specjalnie do tego celu stworzone portale mamy możliwość zdobycia niezbędnych informacji, które pozwolą nam wybrać najbardziej energooszczędne urządzenia.

Oczywiście przy wyborze nowego sprzętu powinniśmy brać pod uwagę nasze realne potrzeby co do funkcjonalności. Gigantyczna lodówka z zamrażarką raczej nie przyda się singlowi lub singielce, a LED o strumieniu światła 1000 lumenów przyda się prędzej w salonie niż w przedpokoju. Również przeliczając ile czasu będzie pracowało nasze nowe urządzenie i jakie jest jego roczne zużycie energii (odczytane z etykiety) może się okazać, że przy naszym trybie użytkowania bardziej będzie opłacało się kupić urządzenie niższej klasy energetycznej.

Najistotniejsze jest jednak to, żebyśmy przy swoich wyborach zakupowych mieli energooszczędną świadomość i brali pod uwagę kryteria dotyczące zużycia energii. Powiecie, że jedna mniej zużywająca prądu lodówka czy zmywarka świata nie zbawi i nie zatrzyma zmian klimatycznych. Racja, jedna sztuka nie, ale im więcej będzie świadomych konsumentów, tym większa szansa na coraz mniejsze zużycie energii i mniejszą emisję gazów cieplarnianych nie tylko w Polsce czy Europie, ale też na całym świecie. A o to nam przecież chodzi.

 

Źródła: Komisja Europejska – Energy Efficient Products, Komisja Europejska – Evaluation of the Energy Labelling and Ecodesign Directives, Energy Star, EPA – Energy Star 2014 Overview of Achievements

(Visited 748 times, 1 visits today)