Bądź jak Kapitan Planeta!

Okazuje się, że każdy z nas może być Kapitanem Planetą (niekoniecznie o wyglądzie amerykańskiego herosa w zbyt obcisłym kombinezonie) i zmienić świat na ekologicznie lepsze. Ba, są na to naukowe dowody!

Kapitan Planeta – kto to taki? Trzy kliknięcia na Wikipedii (oj, to zanieczyściło środowisko!) i już wszystko jasne: “Kapitan Planeta to superbohater, który ratuje Ziemię przed zniszczeniem. Pomaga mu w tym Gaja – Dobry Duch Ziemi. Kapitan Planeta powstaje z połączenia mocy przyrody: ziemi, ognia, wiatru, wody i serca”. Wciąż brzmi tajemniczo? To może to będzie przydatne?

kapitan planeta
I Ty też możesz być Kapitanem Planeta!

W ogóle to możemy przyjąć, że Kapitan Planeta zaszczepił w nas świadomość ekologiczną i w pewnym stopniu obudził w nas superbohaterów, którzy walczą ze smogiem w Polsce, podniecają się możliwościami fuzji termojądrowej i zastanawiają się, gdzie kupić proszek do pieczenia wytworzony w kominie elektrowni. Tak, wygląda na to, że superbohaterowie mają na nas wpływ. Inny przykład? Wonder Woman namawia mnie do zakupu telefonu i ja go chyba kupię, bo ona jest taka piękna.

Ale do rzeczy. Okazuje się, że mimo wolty Trumpa i wycofania się USA z Porozumienia Paryskiego wciąż można ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. Celsjusza. Jak? Po prostu zmniejszając zużycie energii i zasobów każdego dnia, przy drobnych czynnościach. Taką dobrą informację zaserwował nam Międzynarodowy Instytut Stosowanej Analizy Systemów (aż mnie ciarki przeszły przez te “stosowane analizy systemów”). Okazuje się, że…

Wystarczą drobne, ale konsekwentne zmiany w codziennym życiu…

By zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, czyli na poziomie z Porozumienia Paryskiego. Ba, stosowane analizy systemów (cokolwiek to jest:) ) pokazują, że zmniejszenie temperatury o owe półtora stopnia możliwe jest bez opierania się na tak niesprawdzonych technologiach jak sekwestracja dwutlenku węgla (CCS, czyli wychwytywanie CO2 z atmosfery i składowanie go).

ekologiczne życie sposoby wykres zmiany klimatu
Co najbardziej wpływa na ekologiczne życie? / Źródło: Phys.org

Po analizie zużycia energii w domach, biurach i transporcie oraz w oparciu o sprytnie inteligentne kalkulacje badacze doszli do wniosku, że do 2050 roku można nawet czterokrotnie zmniejszyć ilość energii pochłanianej przez transport, ogrzewanie i zaspokajanie konsumpcyjnych potrzeb ludzi tylko dzięki wprowadzeniu mało uciążliwych, ale konsekwentnych i masowych zmian w naszym życiu. Jakich?

A zatem bądź jak Kapitan Planeta:

A Wy jakie macie jeszcze pomysły na ekologiczne życie w stylu Kapitana Planety?

The form you have selected does not exist.