Okazuje się, że każdy z nas może być Kapitanem Planetą (niekoniecznie o wyglądzie amerykańskiego herosa w zbyt obcisłym kombinezonie) i zmienić świat na ekologicznie lepsze. Ba, są na to naukowe dowody!
Kapitan Planeta – kto to taki? Trzy kliknięcia na Wikipedii (oj, to zanieczyściło środowisko!) i już wszystko jasne: “Kapitan Planeta to superbohater, który ratuje Ziemię przed zniszczeniem. Pomaga mu w tym Gaja – Dobry Duch Ziemi. Kapitan Planeta powstaje z połączenia mocy przyrody: ziemi, ognia, wiatru, wody i serca”. Wciąż brzmi tajemniczo? To może to będzie przydatne?
W ogóle to możemy przyjąć, że Kapitan Planeta zaszczepił w nas świadomość ekologiczną i w pewnym stopniu obudził w nas superbohaterów, którzy walczą ze smogiem w Polsce, podniecają się możliwościami fuzji termojądrowej i zastanawiają się, gdzie kupić proszek do pieczenia wytworzony w kominie elektrowni. Tak, wygląda na to, że superbohaterowie mają na nas wpływ. Inny przykład? Wonder Woman namawia mnie do zakupu telefonu i ja go chyba kupię, bo ona jest taka piękna.
Ale do rzeczy. Okazuje się, że mimo wolty Trumpa i wycofania się USA z Porozumienia Paryskiego wciąż można ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. Celsjusza. Jak? Po prostu zmniejszając zużycie energii i zasobów każdego dnia, przy drobnych czynnościach. Taką dobrą informację zaserwował nam Międzynarodowy Instytut Stosowanej Analizy Systemów (aż mnie ciarki przeszły przez te “stosowane analizy systemów”). Okazuje się, że…
Wystarczą drobne, ale konsekwentne zmiany w codziennym życiu…
By zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, czyli na poziomie z Porozumienia Paryskiego. Ba, stosowane analizy systemów (cokolwiek to jest:) ) pokazują, że zmniejszenie temperatury o owe półtora stopnia możliwe jest bez opierania się na tak niesprawdzonych technologiach jak sekwestracja dwutlenku węgla (CCS, czyli wychwytywanie CO2 z atmosfery i składowanie go).
Po analizie zużycia energii w domach, biurach i transporcie oraz w oparciu o sprytnie inteligentne kalkulacje badacze doszli do wniosku, że do 2050 roku można nawet czterokrotnie zmniejszyć ilość energii pochłanianej przez transport, ogrzewanie i zaspokajanie konsumpcyjnych potrzeb ludzi tylko dzięki wprowadzeniu mało uciążliwych, ale konsekwentnych i masowych zmian w naszym życiu. Jakich?
- car sharing pojazdów elektrycznych obniżyłby popyt na samochody o 60%, redukując tym samym ilość aut na drogach (wciąż jednak mamy pewne wątpliwości co do tej idei…)
- bardziej restrykcyjne standardy energochłonności nowych budynków oraz remonty istniejących to nawet 75% mniej energii na ich ogrzewanie i chłodzenie
- smartfony, które teraz zabijają świat, mogłyby obniżyć zużycie metali ziem rzadkich i energii nawet o 15%, ponieważ jedno takie smart urządzenie zastępuje wiele innych
- masowe przejście na dietę wegetariańską obniżyłoby apetyt ludzkości na mięso, a tym samym emisję CO2 z rolnictwa, przy jednoczesnym zwiększeniu zalesienia o powierzchni Włoch i Bangladeszu
- obniżając popyt na energię o 40% i utrzymując obecne tempo wdrażania energii odnawialnej (nawet w takim mizernym tempie jak w Polsce?), wystarczyłoby powera na zaspokojenie wszystkich potrzeb ludzi na świecie
A zatem bądź jak Kapitan Planeta:
- podróżuj pociągiem (najlepiej wodorowym) zamiast samolotem
- obniż temperaturę w domu
- do sklepu bez opakowań chodź z własnymi torbami
- odłączaj z prądu urządzenia, których nie używasz
- nie rozmnażaj się, bo dzieci są zabójcze dla Twojego śladu węglowego!
- sadź drzewa, byś miał gdzie chodzić na spacery, bo to zdrowe
- nie wierz Martynie Wojciechowskiej i pij wodę z kranu
- angażuj się w akcje proekologiczne (np. sprzątanie rzeki podczas spływu kajakowego) i edukuj swoje otoczenie
- żyj zero-waste’owo i unikaj chodzenia na zakupy w niedzielę, nawet w handlową, no chyba że to Lidl lub Ikea
- jak już budujesz dom, to zadbaj o to, by był energetycznie powściągliwy
- nie kupuj Tesli – lepiej przesiądź się na rower miejski
- czytaj nasz blog, by być na bieżąco z ekologią 🙂
A Wy jakie macie jeszcze pomysły na ekologiczne życie w stylu Kapitana Planety?
The form you have selected does not exist.