Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Gdzie wyrzucić baterie?

Baterii i akumulatorów używamy w tak wielu urządzeniach, że aż trudno je zliczyć. W każdym aucie jest przynajmniej jeden akumulator. Większość z nas ma telefon z baterią. Świecąco-grająco-irytujące zabawki dziecięce też mają w środku baterie. Ale co z nimi zrobić, gdy już się zużyją? Gdzie je wyrzucić, żeby nie odbyło się to ze szkodą dla środowiska?

Z racji tego, żeby byłem jednym z ambasadorów 7. edycji konkursu Eko Gwiazda (o tym nieco później), czuję się w obowiązku, żeby odpowiedzieć na tytułowe pytania.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Wiadomo, że akumulator w samochodzie nie będzie działał wiecznie. W sumie wypadłoby, żebym ja po 7 latach użytkowania też wymienił akumulator w swoim aucie. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się zużytego akumulatora jest oddanie go w sklepie podczas zakupu nowego. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca ma obowiązek przyjąć za darmo nasz stary akumulator. Inną bezpłatną opcją jest zawiezienie zużytego akumulatora do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOKu.

gdzie-wyrzucic-zuzyty-akumulator
Zużyte akumulatory nie powinny stać pod gołym niebem / Źródło: zasoby własne

Jeżeli jednak kupujemy nowy akumulator on-line bez opcji zwrotu starego, albo po prostu go nie mamy na wymianę w sklepie stacjonarnym, to sprzedawca zobowiązany jest pobrać od kupującego opłatę depozytową w wysokości 30 złotych. Warto o tym pamiętać!

Gdzie wyrzucić baterie?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zużytych baterii nie można wyrzucać do zwykłego kosza. Powinniśmy poszukać odpowiedniego pojemnika. Można takie znaleźć w sklepach czy galeriach handlowych, które sprzedają baterie (to ich prawny obowiązek). Czasem można też trafić na stojące w altankach śmietnikowych kontenery, w których są przegródki na baterie. Niedawno w wielu polskich miastach pojawiły się specjalne punkty zbiórki elektroodpadów, w tym również baterii. Bardzo często zbiórkę zużytych baterii organizują szkoły, urzędy oraz zakłady pracy. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć. A jak mamy ich większą ilość, to najlepiej zawieźć je do PSZOKu.

zuzyte-baterie
Zużyte baterie powinny trafić do odpowiedniego pojemnika lub do PSZOKu / Źródło: zasoby własne

Pamiętajcie, że do takich pojemników muszą trafić nie tylko jednorazowe baterie, ale również tzw. akumulatorki, gdy spadnie ich pojemność i nie będą już „trzymały prądu”. No i obowiązkowo przed wyrzuceniem zabawek do kosza wyjmijcie z nich baterie. Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat rodzajów baterii, ich budowy i zasady działania odsyłam do artykułu na blogu, albo na stronę TeoriaElektryki.pl.

Jak już zużyte akumulatory lub baterie trafią w odpowiednie miejsce, to kolejnym etapem powinien być recykling. Składniki w nich zawarte odzyskuje się najczęściej w trzech procesach: mechanicznym (rozdrobnienie), hydrometalurgicznym (rozpuszczenie surowców) i termicznym (wytopienie metali).

Dlaczego recykling baterii i akumulatorów jest taki ważny?

Podobnie jak w przypadku recyklingu zużytych opon również w bateriach i akumulatorach znajduje się wiele cennych surowców, które warto odzyskać. Są to m.in. ołów (Pb), cynk (Zn), kadm (Cd), Lit (Li), mangan (Mn) czy rtęć (Hg), a także wodorotlenki i kwasy. Z baterii daje się także odzyskać stal oraz papier i plastik (choć te ostatnie raczej trafiają do spalarni). Z kolei koncerny sprzedające auta elektryczne mają swoje całkiem sprytne pomysły na drugie życie akumulatorów.

gdzie-wyrzucic-baterie
Każda, nawet najmniejsza bateria czy akumulator, to odpad niebezpieczny / Źródło: zasoby własne

Recykling baterii i akumulatorów jest także ważny z innego powodu. Substancje w nich zawarte są wysoce szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Przyjmuje się, że 1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody! Na dokładkę mogę zacytować jeszcze fragment książki Julii Wizowskiej „Nie śmieci”, w której można przeczytać, że:

Jedna tona zużytych baterii zawiera przeciętnie trzy kilo rtęci, pół kilo kadmu oraz kilka kilogramów niklu i litu. Gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu, nikiel uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w szpiku kostnym i może się przyczynić do rozwoju komórek nowotworowych. Lit działa żrąco na skórę, a do tego uszkadza układ nerwowy, pokarmowy i sercowo-naczyniowy. Kadm niszczy nerki i wątrobę. Rtęć zaburza wzrok, słuch, mowę i koordynację ruchów, deformuje kości i jest kancerogenny.

Jak wynika z ostatniego Raportu GIOŚ o zużytych bateriach i akumulatorach w 2018 roku zebrano w Polsce ponad 10 tys. ton zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych. Oznacza to, że osiągnięto ich zbiórkę na poziomie 80% (o ile statystyki nie kłamią, bo NIK ma duże wątpliwości). Natomiast według danych Eurostatu w naszym kraju odzyskuje się z baterii i akumulatorów ponad 95% kadmu i ołowiu. Brzmi to dość imponująco, choć warto pamiętać, że w skali świata aż tak dobrze już nie jest.

Ale nie czas na łzy tylko na wyniki konkursu!

Laureaci konkursu Eko Gwiazda 2020

W konkursie ekologicznym „Eko Gwiazda 2020”, któremu od 7 lat patronuje Mercedes-Benz Polska, wzięło udział blisko 70 uczniów i nauczycieli z 21 szkół średnich. Zadaniem uczestników było wykonanie krótkiego filmu jak poprawnie utylizować baterie i akumulatory. Jury nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie wyłoniło najbardziej kreatywne filmy, które możecie zobaczyć poniżej. Ciekaw jestem, który Wam się najbardziej spodobał.

Miejsce nr 1: Bateria ma moc!  
II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
uczennica: Zuzanna Rucińska
opiekun: Pani Anna Gogolewska


Miejsce nr 2: EkoRap
XI Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie
uczennica: Natalia Lorek
opiekun: Pani Grażyna Karwowska


Miejsce nr 3: Dla nas niewiele, a dla Ziemi przyszłość 
II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
uczennica: Gabriela Maciaszek
opiekun: Pani Iwona Andrzejak

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zwycięskich filmików przygotowanych przez uczniów szkół średnich, to odwiedźcie stronę ekogwiazda.pl. Oficjalny komunikat prasowy organizatora konkursu możecie przeczytać na tej stronie.

Ambasadorami tegorocznej edycji konkursu „Eko Gwiazda” byli Julia Wizowska (autorka bloga nanowosmieci.pl oraz książki „Nie śmieci”), a także Janusz Mizerny, czyli autor tego bloga.

 

Wpis powstał w ramach współpracy z organizatorem konkursu Eko Gwiazda.

The form you have selected does not exist.