Warto być eko-przyzwoitym!

Tak sobie myślę, że żyjąc w czasach kryzysu klimatycznego i plastikowego armagedonu musimy dokonywać mądrych wyborów. Tych codziennych i tych długofalowych. A wszystko po to, żeby być bardzo eko. Tylko czy my w ogóle jesteśmy, chcemy i wiemy jak być eko?

Polacy chcą być eko, ale nie wiedzą jak

Z opublikowanego niedawno raportu „Ziemianie atakują” wyłania się obraz Polaków, którzy w większości (72%) mają świadomość poważnych zmian zachodzących w klimacie i środowisku. Ale z drugiej strony jedynie 12% ankietowanych wie, że trzeba działać. I rzeczywiście działają.

Z kolei 16% badanych wydaje się, że są eko, ale tak naprawdę robią niewiele (segregują odpady, oszczędzają wodę). Uważają także, że teraz jest czas, żeby „inni”, czyli rządy i firmy wzięły się do roboty w zakresie ochrony środowiska. Największą grupę (29% respondentów) stanową osoby, które mają pobieżną świadomość zagrożeń środowiskowych, ale nawet jeśli chcieliby robić coś więcej w zakresie ekologicznego życia, to nie wiedzą jak.

czy-mozemy-zyc-bez-plastiku-ziemianie-atakuja
Czy Polacy żyją bez plastiku? / Źródło: Raport „Ziemianie atakują”

Wśród naszych rodaków są też tacy (26%), którzy nie są przekonani, że się aż tak źle dzieje na naszej planecie i że to człowiek za ten pogarszający stan rzeczy odpowiada. Co ciekawe, uważają że i tak robią wystarczająco dużo w kwestii ekologii, choć tak naprawdę są to działania wymagane przepisami. Ostatnia grupa (17%) to wszyscy ci, którzy uważają ekologię za ściemę, globalny spisek i generalnie mają ją gdzieś.

Wiedza z ekologii na 2+

Polacy mają o sobie lepsze mniemanie jeśli chodzi o wiedzę o ekologii niż wynika to z badań Kantaru. Samoocena na 3+ jest zdecydowanie zawyżona. Nadal znaczny odsetek społeczeństwa myli smog z globalnym ociepleniem z premierem Morawieckim na czele. Również plastik jawi się największym zagrożeniem dla naszej planety, choć są większe problemy środowiskowe, co wyjaśniałem już na blogu.

Z raportu „Ziemianie atakują” jasno wynika, że Polacy nie potrzebują dodatkowego straszenia związanego ze stanem środowiska, ponieważ nie motywuje on ich w większym stopniu do podjęcia odpowiednich działań. Zdecydowanie skuteczniejsze i bardziej potrzebne jest edukowanie społeczeństwa. Ci, którzy wiedzą więcej na tematy ekologiczne, są skłonni do większych wyrzeczeń i wdrażania w życie postaw proekologicznych. Mogą też przy okazji służyć innym eko-przykładem.

Czy Polacy są gotowi do wyrzeczeń w imię ekologii? / Źródło: Raport „Ziemianie atakują”

Sieć zależności związanych z przyczynami pogarszającego stanu środowiska jest wiele. W znacznym stopniu przyczyniają się do tego wielkie korporacje z różnych branż (energetycznej, paliwowej, petrochemicznej, odzieżowej czy rolniczej) i największe światowe gospodarki. Ale abstrahując od ich wpływu uważam, że my sami powinniśmy również powinniśmy stawać się bardziej eko. Tego wymaga po prostu ludzka przyzwoitość.

Co robić, żeby być eko?

Korzystając więc z okazji, proponuję Wam (ponowne) zapoznanie się z moimi wcześniejszymi tekstami, w których opisywałem różne sposoby na zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na środowisko. Sposoby, które polecam i które w większości sam stosuję.

Odpady

Czy życie zero waste jest łatwe?

Mężczyzna zero waste w 5 krokach

Transport

Podróżowanie neutralne dla klimatu – jak to zrobić?

Jaki wpływ na środowisko ma latanie samolotem?

Czy mikrowyprawy mogą zmniejszyć negatywny wpływ turystyki na środowisko?

Alternatywny transport, czyli jak żyć bez samochodu

Energia

Jak oszczędzać energię w naszych domach?

Energooszczędność odkurzaczy (i nie tylko) jest ważna

A czy Ty wymieniłeś już oświetlenie na LEDowe?

Konsumpcja

Black Friday to czarny dzień dla środowiska

Ekologiczne prezenty dla dzieci

Smartfony zabijają naszą planetę

Dieta

Najlepsze sposoby na ekologiczne życie

10 najlepszych rozwiązań dla poprawy klimatu

Codzienne i niecodzienne wybory mają znaczenie

Nie zakładam, że przeczytacie wszystkie z powyższych wpisów (przynajmniej od razu), ale zakładam, że macie mniejszą lub większą świadomość, że Wasze życiowe wybory mają wpływ na środowisko. Także w wymiarze politycznym. Nawet jeśli nie interesujecie się polityką, to jest ona powiązana z ekologią. Zwłaszcza w ostatnim czasie partie polityczne coraz częściej podejmują ten temat. Nie będę tu szczegółowo analizował przyczyn tego zwiększonego zainteresowania (efekt Grety, młodzieżowe strajki klimatyczne?). Ważne, że się teraz o ekologii dużo więcej mówi.

I dlatego, gdy przychodzi czas spełnienia obywatelskiego obowiązku, to trzeba głosować na tych, którzy chcą pożegnać się z węglem na rzecz odnawialnych źródeł energii. Na tych, którzy uważają pomysł regulacji rzek i tworzenia dróg wodnych za relikt z epoki słusznie minionej. Na tych, którzy nie kwestionują nauki o klimacie i chcą realizować cele polityki klimatycznej.

Idealnej partii i kandydata pewnie nie znajdziemy, ale możemy wybrać tak, żeby w jak największym się z nimi zgadzać w tematach ekologii. A później rozliczać z obietnic wyborczych.

Od ekologii nie uciekniemy

Każdy z nas będzie miał inne argumenty za tym, żeby żyć bardziej eko. Dla jednych będzie to społeczna odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń. Dla innych moralny obowiązek (tak mówi nawet sama świeżo upieczona noblistka – Olga Tokarczuk). Jeszcze inni będą w tym upatrywać szans na wypromowanie się w internecie (co w sumie nie wiem, czy jest dobre czy złe, skoro w jakimś stopniu promuje ekologiczne zachowania). Dla innych będzie to podbudowanie własnego ego i zwiększenie satysfakcji z życia. Albo zwyciężą powody ekonomiczne.

Motywacje mogą być przeróżne. Uważam jednak, że trzeba podejść do tematu ekologicznego życia kompleksowo. Robienie jednej drobnej rzeczy, która jest eko (np. rezygnacja ze słomek) nie przysłuży się za bardzo środowisku, skoro w innych aspektach będziemy postępować nieekologicznie.

warto-byc-eko-przyzwoitym-green-projects

I nie chodzi mi absolutnie o to, żeby być w tym idealnym, bo się po prostu nie da. Co jak co, ale w dzisiejszych czasach nie tylko nie wypada, ale wręcz trzeba być eko-przyzwoitym. Sposobów na to jest napewno więcej niż te, które opisywałem wcześniej na blogu. Będę się cieszył jeśli podzielcie się w komentarzach rozwiązaniami na bycie bardziej eko. Niech zielona moc będzie z nami!

 

The form you have selected does not exist.